| 1Chris1 a întrebat:

M-am hotarat sa nu mai consum deloc Coca-Cola doarece cred ca ea este responsabila durerilor mele la rinichi. Asadar, ce alt suc/ceai/ apa imi recomandati care sa nu-mi afecteze sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| spektrum98 a răspuns:

Eu iti recomand sa bei nestea/capy/ciao/santal desigur fiecare vin in diferite arome tu ti-o alegi pe cea care-ti place

| AvM94 a răspuns:

Suc fara acid, apa plata si ceaiuri care iti plac.

| Minea_Andreea_1997 a răspuns:

Din cate stiu eu exista la anumite plafare(sau exista, candva) ceva gen,, Cola din plante". Merita sa incerci sa cauti.Pe de alta parte, incearca siropuri, unele au un gust super smug

| KodrutZ a răspuns:

Apa plata, suc de mere romanesc din mere 100%, nu timpenii indulcite si pline de aditivi. Orice altceva e o bataie de joc la adresa banilor si mai ales a sanatatii tale.

| kar1GaNNN a răspuns:

Intr-adevar dupa Coca Cola apr durerile la rinichi ( si dupa apa minerala ).
Incearca sa iti faci din fructele si legumele din gradina ta sucuri in fiecare zi prin storcatorul de casa.
E sanatos si mai sigur
Mananca pepene rosu ( lebenita ) si o sa vezi ca urinezi mai mult si rinichi sunt mai liberi.
P.S. Sora mea avea 6 ani si intr-o seara a luat-o foarte tare crizele de rinichi iar cand am fost la doctor cu ea a zis ca e din cauza sucului ( Pepsy ).
Succes! Ai grija de sanatatea ta cat esti tanar. Sper ca te-am ajutat cu ceva. Byee!

| AdrianBucur a răspuns:

Eu iti recomand orice in afara de: Coca-Cola, Pepsi, Nestea sau alte bauturi ce contin cofeina! Si incearca sa lasi in spate bauturile acidulate!

| Lynna a răspuns:

Buna. Bea suc natural, apa plata, ceaiuri de care vrei ( mie imi plac de tei di lamaie)...

| Adrian124 a răspuns:

Eu iti zic sa consumi cat mai multe ceaiuri cola nu e buna de loc.

| FlaviuselFlaviusel a răspuns:

Eu iti recomand sa bei doar apa plata big grin E singura care nu iti face rau sanatatii tale, sau sucuri de fructe facute in casa, sunt cele mai sanatoase si te ajuta mult. Multa sanatate big grin

| paktpu a răspuns:

Cele mai bune sucuri sunt cele naturale facute acasa, nu cred ca ii un suc 100% natural in magazine, chimicale sau ceva conservanti tot sunt.

| fuzzer a răspuns:

Celebrul ceai de musetel, apreciat de catre medici ca face minuni, si de asemenea poti consuma sucuri naturale.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Bea sucurile făcute natural chiar de tine.
Pe curând!

| mona a răspuns:

Apa plata, ceaiuri, sucuri naturale[facute acasa]

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice ceai e in principiu sanatos daca e cat de cat natural.

sucuri natural, fara adaugare de zahar sau coloranti

| Sarge a răspuns:

Iti recomand apa (2-3 litrii pe zi) sau ceai de plante facut in casa. Toate sucurile indiferent de denumirea lor comerciala sunt extraordinar de nocive pentru sanatate.