| PlasMatic a întrebat:

M-am indragostit de o fata, am ajuns sa o iubesc! Ea sufera de anexietate destul de avansata. Are si tulburari de panica, reactii agresive, chiar mi-a dat o palma, dar am reactionat matur si m-am calmat si am intrebat-o de ce. Mi-a raspuns ca isi cere scuze nu si-a dat seama ce face!

Cum pot sa fac relatia noastra sa functioneze?
Ea nu vrea sa ia pastile de la doctor ca ar fi auzit ca ii creeaza mai multe greutati (seroxal).
Am auzit ca daca ai rabdare si iubire, conversatie, poti face persoana sa isi revina! Va rog sa imi oferiti sfaturi. Iubesc aceasta persoana, nu doresc decat sa o fac fericita si iubita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| immortalfaith a răspuns:

Yea, trebuie sa ai rabdare cu ea
Dar si momentele astea ale ei au o slabiciune, incearca sa o gasesti
Nu o sa aiba mereu atacuri de panica, cand ai cale libera apropie te de ea, atinge i mana, ia o in brate
Uita te cu ea la seriale, filme, anime uri, ce i place ei si invata i comportamentul, vezi ce o face fericita

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Desi pare egoist, las-o cu destinul ei. Al tau e diferit.

Anxietatea si alte probleme de genul acesta... sunt chestii grele. Chiar grele pe sufletul omului. Nu sunt pastile care sa rezolve asta. E vorba de o lupta interioara.

Ai o copilarie/adolescenta... viata in cele din urma. Las-o acum si traieste-ti viata. Este simplu. E mai usor acum decat mai tarziu. Cand timpul va trece si cand te vei uita in spate vei vedea cate ai pierdut, daca continui pe aceasta cale.

In acest moment, pierzatoare e ea. De ce vrei sa fie doi pierzatori?

Este dragoste adevarata ceea ce simti? Sau faptul ca ea fiind mai neajutorata te poti mai usor destainui? Azi ti-a dat o palma. Maine o sa se linga cu altul, daca nu mai mult. Vrei sa astepti sa ti se intample?

O sa raspunzi ca ea nu este tipul acesta. Dar era tipul care sa iti arda o palma in felul acela?

Pt ea. poate e prea tarziu. Pt tine insa inca nu este.

Repet, stiu ca e o abordare egoista si nicidecum ceea ce ti-ai dori, dar tine minte raspunsul asta si uita-te inapoi la el... peste o vreme.

Atunci... va fi prea tarziu. Pt ca tu nu esti doctor sau terapeut sa o vindeci. Tu dai suflet si ea nu intelege asta.

| Porcusorul a răspuns:

E simplu ca buna ziua. Trebuie sa ia tratamentul, altfel sansele de reusita sunt inexistente.