| xXAnnoyingOrangeXx a întrebat:

M-am intepat cu o seringa folosita pe o pisica, sa ma duc sa fac vaccin anti tetanos?
Dacă da, este vreo problema daca am mai facut vaccinul asta in urma cu cativa ani(1-3 ani) dupa ce m-am zgâriat in ceva cu rugină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| existential a răspuns:

Din cate stiu eu, se face vaccin antirabic si antitetanos. Daca pisica e tinuta in casa, riscurile sunt mai mici. Parca 2 ani e eficient vaccinul. Poti sa intrebi la un centru de boli infectioase, sa fii sigura.
Apropo, e gratis vaccinul.

| BabaOarba a răspuns:

Vaccinul antitetanos este valabil 10 ani. Daca pisica e vaccinata antirabic, nu este nevoie nici de antirabic. Sau daca este tinuta in casa.

Evident, cel mai bine ar fi sa mergi la spitalul de boli infectionase si sa intrebi. Dar nu cred ca ti se va recomanda niciun vaccin.

| Lucian2473 a răspuns:

Injecta antitetanos se face daca seringa, cuiul sau orice cu care te-ai intepat este ruginit. Din seringa folosita pe om sau pe animal nu poti contacta decat boala cu transmitere prin acul de sringa. Daca stii ca acul e curat, ca pisica nu e bolnava de vreo infectie atunci nu crec ca e cazul sa te sperii. Acum cativa ani m-am intepat destul de adanc cu un ac uitat sau aruncat intr-o gradina de flori unde lucram. Nu am avit niciun vaccin facut si nici nu m-am dus la medic. M-a durut intepatura vreo cateva zile si am uitat de ea. Multa sanatate!

| CIaudiu a răspuns:

Tetanosul ala il iei din pamant, nu din cuie ruginite sau ace folosite.