| adrian_7273 a întrebat:

M-am lovit la mana. antebrat adica. cand ma uit la mana partea unde m-am lovit este putin stramba. sau umflata. cand mi-am pipait mana mi-am simtit osul si nu cred ca este rupt. ma doare doar cand apas pe acol loc sau cand ma prinde cineva. in rest pot sa o misc cu vreau fara sa simt vreo durere. Ce poate fi? A avut cineva ceva asemanator sau stie vreun site ceva de unde sa ma mai documentez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ca sa scapi de orice fel de ganduri negre du-te si fa o radiografie si gata se rezxolva tot

| arrriadna a răspuns:

Daca era ceva rupt pe-acolo te tavaleai de durere la orice miscare...

| sy46 a răspuns:

Eu am avut...Am avut un "accident" la incheietura mainii drepte.Seara a incept sa se umfle foarte rau si s-a invinetit calumea.Am masat zona cu Diclofenac( poti cu oricare alta crema pentru aceste "afectiuni") si mi-am pus frunze de varza proaspete; am infasurat incheietura strans si am repetat asta timp de 4 nopti pana cand durerea m-a mai lasat. Ziua ma ungeam cu crema respectiva si imi infasuram incheietura. Intr-o saptamana imi trecuse aproape complet. Daca esti nesigur, te poti duce eventual la spital sa ti se faca un film, sa fi convins ca nu sunt probleme la nivelul osului.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi si fa o radigrafie, e mai bine si scapi de griji.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o contuzie musculara si, posibil, un hematom. Pune niste gheata pe locul dureros.

| octavianpas a răspuns:

Daca era rupt osul nu mai puteai sa misti mana, degetele si se umfla foarte tare. Orice lovitura doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa spui si mai exact ce te doare, dar mai bine mergi la spital si-ti spune exact ce ai...eu mi-am rupt mana si am fost si acum sunt bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adrian ce ai spus tu ca ai patit asa am si eu la mana stanga am cazut cu rolele dar nu mi-am rupt-o cel mai bine este sa te duci la o radiografie.eu am avut si mana dreapta rupta la incheietura ca am cazut de pe tobogan acum am cazut cu rolele cred ca am sclantito.