| PetardeF1 a întrebat:

M-am lovit la spate în zona unghiului inferior al scapulei la o ușă din metal (da, sunt neatent, dar nu conteaza) și am avut dureri ascuțite în mod constant ori de câte ori mă mișc în anumite unghiuri, iar durerea se extinde spre partea din față a pieptului. Sa mentionez ca asta s-a intamplat cam pe la ora 15-16 cred, si inca am dureri de aceeasi intensitate la momentul actual (ora 21) O să treacă de la sine? Care sunt posibilele complicatii? Trebuie sa merg la spital?
Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca durerile nu inceteazai 2 zile, atunci mergi la spital!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă știi să te exprimi așa frumos " zona unghiului inferior al scapulei " cum de nu știi dacă trebuie să mergi la spital sau nu?

| PetardeF1 explică (pentru sierra1):

Pentru ca e deja prea incarcat acolo si daca mai vin si eu cu o durere de spate si astept 3 ore ca sa aflu ca nu era nimic de fapt o sa fie o mare o pierdere de timp si de resurse

| ioana748 a răspuns:

Ar fi bine sa dai cu spirt sau/si cu un unguent antiinflamator.
De asemenea poti lua pe cale orală ce antiinflamator ai prin casa.
Daca durerea nu se atenuează in trei zile ar fi indicat sa mergi la doctor.
De obicei durează câteva zile durerea in astfel de traumatisme.
Sanatate,