| anonim_4396 a întrebat:

M-am lovit tare la genunchiul stang(la rotula). Am pus gheata, am facut repaus 5 zile. Pot sa merg, sa alerg, nu am probleme. Dar cand incerc sa fac genoflexiuni cu greutate in spate ma doare destul de tare..se poate sa fie rotula fisurata? Au trecut 6 zile de cand m-am lovit. Daca e fisurata si fac tratament voi mai putea vreodata sa folosesc piciorul la capacitate maxima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

O sa se inchida singura fisura, cam dupa 4-5-6 luni, depinde cat e de maricica si de corpul fiecaruia, dar asta nu inseamna ca este si vindecat 100% straight face Cum o fortezi, cum te doare! Mergi sa vezi ca iti spune medicul, daca nu ai fisura, o sa-ti prescrie un gel si fasa elastica happy

9 răspunsuri:
| WeaponGirl a răspuns:

Daca este fisurata, nu o sa il mai poti forta. Eu m-am accidentat acum 3 ani (am alunecat de pe stepper la aerobic), mi-am fisurat glezna si ma doare si in ziua de azi daca o fortez straight face Cand fac sport, mi s-a recomandat sa port tot timpul fasa elastica (cu toate ca nu vad la ce ajuta daca e deja fisurata)! mergi la medic sa-ti faca un film, poate ai noroc sa nu fie fisura si sa te doara doar pentru ca s-a miscat rotula! numai asa poti sa stii! happy Dar daca e fisura, o sa ai tot timpul probleme ca si mine crying straight face

| thefighter1 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Pai nu exista un tratament care sa astupe fisura?

| thefighter1 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Daca e fisurata si nu voi mai putea forta niciodata...atatia ani de munca si de sport de performanta s-au dus.

| WeaponGirl a răspuns (pentru thefighter1):

Nu stiu ce sa zic! Eu ti-am spus cazul meu...a fost fisurata si ma doare si in ziua de azi daca o fortez! Si mai cunosc persoane (sportivi) care mi-au spus ca odata ce a fost fisurata o sa am tot timpul probleme cu ea! Poate si din cauza ca e la glezna si mai sunt ligamente una-alta...nu stiu, dar ma doare! sper la tine sa nu fie asa! Bafta!

| thefighter1 a răspuns (pentru WeaponGirl):

Mersi mult pentru raspuns. Eventual mai stau o saptamana si daca tot ma doare ma duc sa-mi faca o radiografie

| invisibleboy a răspuns (pentru thefighter1):

Te mai doare?

| thefighter1 a răspuns (pentru invisibleboy):

Au trecut vreo 2 zile. Nu ma mai doare cum m-a durut inainte. Totusi putin cand fortez, dar din ce in ce mai putin. Nu cred ca e fisurata big grin

| WeaponGirl a răspuns (pentru thefighter1):

O sa se inchida singura fisura, cam dupa 4-5-6 luni, depinde cat e de maricica si de corpul fiecaruia, dar asta nu inseamna ca este si vindecat 100% straight face Cum o fortezi, cum te doare! Mergi sa vezi ca iti spune medicul, daca nu ai fisura, o sa-ti prescrie un gel si fasa elastica happy

| lSummerl a răspuns:

Stiu cum te simti si eu m-am lovit la picioru stang de la mana dreapta

| Dhr_Sugpula_1993 a răspuns:

Buna seara Dacă aș fi în locul tău as fumam marijuana case îmi treacă durerea sau dacă nu înțelegi Haze lemon e un fel de drog