| Mindfulness a întrebat:

M-am saturat de agorafobia asta! De fiecare data când rămân fără bani mi aproape imposibil să mai ies din casa,fac atacuri de panica,sunt foarte stresat! In momentul asta nu mai am bani și mi foarte greu sa mai ies din casa! Sunt foarte stresat și agitat! Și într-o depresie maxima! Nu mai îmi vine să fac nimic,nu mai am deloc energie și voința,de abia pot sa fac unele chestii!
Când am bani in schimb îmi revin! Sunt alt om parca! De când am anxietate am problema asta,mă simt foarte complexat când rămân fără bani,mă simt inferior,ultimul om!
Cum pot sa scap de problema asta? Când nu aveam anxietate nu aveam problema asta când rămâneam fara bani! Eram indiferent!
Oare o fi din cauza că nu mai am părinți și locuiesc singur și când rămân fără bani creierul/ subconștientul mai exact percepe acest lucru ca un pericol catastrofal?
Cum pot scăpa de aceasta problema cu banii? Cum pot fi ok, bine cu mine și când nu mai am bani? Oare toți care au anxietate au problema asta!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnchiulRamiz a răspuns:

Tie iti trebuie bani nu terapeuti cred eu. Aia iau banii si cam aia e. Tin minte ca ma simteam de cacao cand nu aveam eu banii mei... e nasol frate sa stii ca nu ai bani sau banii tai sa ii tina parinti, nu e cazul tau dar te simti frustrat rau cand nu ai bani deloc. Anxietatea eu zic ca nu e asa frava, cel putin eu nu o simt asa apasatoare, problema e ca nu poti sa iesi deloc din casa... de muncit nu mai punem problema, nu esti apt de munca clar.

20 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

în lumea care suntem depindem ne banii într-un fel, nu vreau sa fiu înțeles nu depindem cu totul evident și bine înțeles că într-o măsură depindem. Eu merg la muncă să-mi câștigă traiul și sa am banii mei să-mi port purta de grijă să nu depind de nimeni corecte? Foarte corect.

Dacă eu nu merg la muncă și nu produc pentru ceara buzunarul meu mâncare mea nu-i și normal să nu am? Normal și normal ca nu o sa fi bine și fără bani știm cu toți asta ca bani sănt într-o măsură împortanți, nu avem cu închide ochii la adevărul asta banii bine înțeles că au și ei împortanța lor, dar dacă eu muncesc și ma duc cu banii în locuri nenormal și altele... nu-i normal săte și simiți așa? Sau chiar mai rău fiindcă fără bani ajungi în stradă și Doamne Dumnezeule ferește nimeni sa nu ajungă si sa poată munci sa se descurce pentru pâinea lui. Munca este muncă n-are împortanță...

Dacă mie Dumnezeu îmi da putere să muncești și sănătatea sa pot munci și eu îmi bat joc de bunătatea lui nu-i și normală sa ajungi rău in viață? Păi normal ca ajung eu rau în viață dacă îmi bat joc de bunătatea lui Dumnezeu mila lui Dumnezeu pentru mine mine,

El spune îți dau sănătatea putere să-ți câștigă pâinea să nu depinzi de nimeni, da dacă eu ma duc prin locuri murdare toată viață nu-i și normal sa ajung eu în viață un nimic? Normal ca ajung eu în viață un nimic și nimeni decât îmi bat joc de oamenii, banii munciți,

Eu m-am pus pe mine în situația asta fiindcă n-am vrut sa ma adresez la persoana ta frate doar ți-am spus Adevărul și realitatea mea cum a-și ajunge dacă miași bate joc de bunătatea lui Dumnezeu și mila lui și este valabil și pentru mine asta bine înțeles.

| 1onur a răspuns:

Banii au și ei importanța lor și rândul lor important este să nu ne batem joc de ei și de noi fiindcă este și normal sa ajungem așa dacă nu știm săne prețuim oamenii de lângă noi și muncă noastră,

Dumnezeul da omului sa nu ne credem cineva doar fiindcă avem un puțin deoparte sa rămânem tot oamenii este cel mai important dintre toate.

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Așa este, ai dreptate.

| shyde a răspuns:

Un psiholog te-ar putea ajuta dar, in principiu, nu e o problema cine stie ce. Mai degraba te adaptezi cu saracia. Inflatia ne termina pe toti, putin cate putin.

| Mindfulness explică (pentru shyde):

Am avut bani când trăia maică-mea, de toate! Acum nu prea mai am, și mi foarte greu sa mă angajez cu agorafobie! Daca anxietatea socială e horror agorafobia e de nedescris! Mai ales când rămân fără bani mă termina, nu mai pot sa ies!
Psihologii te rup la bani! Greșeală mea a fost că nu m-am dus când îmi permiteam! Acum e prea târziu! Și jocurile de noroc m-au afectat serios. M-am lăsat de ele dar am rămas afectat!
Eu am posibilitatea să devin orice dar nu pot că am o anxietate extraordinar de mare in public.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru shyde):

Psihologul iti pune niste desene sa observi diferenta si sa deosebesti culoriile laughing Cu mine asta a facut. Apoi m-a trimis la psihoterapeut si cu ala discutam problemele. Cel din urma desi aveam probleme de natura psihica m-o cam ajutat. De unde isi permite el minim 2000 lei acum? Presupun ca e minim 200 lei sedinta cu un terapeut bunicel, fiindca e vorba de orasul Timisoara.

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Cu tratament pot sa ies happy
Tu ai o anxietate ușoară nu de compara frate, a meu e de nivel maxim, te rupe in public! Cu tratament însă e mai tolerabila, deci pot lucra daca urmez tratament am mai lucrat! Problema e că mi-am pierdut 3 ani de zile din viața din cauza jocurilor de noroc,ales mi-au agravat puțin anxietatea, dar era catastrofala și când nu jucam la prostiile alea. Agorafobia e mai gravă decât anxietatea, anxietate oricine are, mai ales de pe TPU majoritatea au așa ceva, dar agorafobia e ceva de speriat! Simți frica aia de 50 de ori mai mult,mai intens decât la o anxietate oarecare. Îți dai seama că mă simt frustrat ca și ultimul fraier sau incult are bani,unii au bani de nici nu știu ce să facă cu ei,mai ales de la mine din oraș! Mă simt umilit, ultimul om când nu mai am bani! Eu am avut mereu bani,recunosc nu făcuți de mine,dar aveam bani destui! Am făcut și eu bani dar când eram mai sănătos. happy
In zilele noastre daca nu ai bani nu te mai baga nici dracul in seama,vad că nici neamul nu mai mă bagă în seamă! Da,pe mine banii ma fac fericit,că în rest nu are cine,că în oameni nu mai poți conta!
Mie nu îmi vine să cred frate că mă confrunt cu așa ceva,e o umilință! Hai că banii ca banii dar agorafobia asta mi-a stricat imaginea în societate! Lumea crede că sunt handicapat că am Parkinson din cauza că tremur in public,dar eu tremur de la anxietate /agorafobie de fapt! Eu nu am Parkinson! Acum,in momentul asta nu tremur deloc,doar când ies din casa, e imposibil de controlat, dar daca am bani pot sa gestionez foarte bine, și cu tratament ( alprazolam) sunt ca înainte aproape! Greșeală mea a fost că am jucat la prostiile alea, m-am luat după prieteni!
Acum nu mai am nici prieteni nici bani absolut nimic, vad că nici neamuri! Dar m-am lăsat complet de păcănele, mi-am pus interdictie in tot orașul sa nu mai mă primească! Pai fara tratament sunt pământ cu flori!

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Sunt nervos, nici nu mai sunt in stare sa scriu! laughing
Eu am avut mulți bani frate dar s-au dus vremurile alea! Acum da, sunt un sărăntoc, nu mă dau ceea ce nu sunt.

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Îți dai seama ce norocos sunt? Eu sunt singurul cu agorafobie de pe TPU! Puțini oameni se confruntă cu așa ceva. E tot o anxietate dar extrema.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Mindfulness):

Si eu am avut probleme cu mersul cu bicicleta la magazin, dar m-am obisnuit sa merg la un moment dat fiindca nu are cine merge. Cred ca anxietate am avut, teama de a nu pati ceva rau. Chiar si cand am fost pierdut rau cu psihicul nu am patit sa nu fiu in stare sa ies din casa. Situatia ta e total diferita, stiu. Mai sunt cu pprobleme dar le tin ascunse. Ca Demonlord de nu zicea nice de unde e sau daca e fata laughing) Multa lume cred ca nici nu stie de TPU, doar astia cu probleme stam pe aici.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Mindfulness):

Imi dau seama, nu as vrea sa fiu in pielea ta deloc. A patit-o si Irinel, acum e la un azil. Daca nu bagai la pacanele cred ca aveai ceva banuti si acum? Imi pare rau si mie ca am jucat la pariuri, cred ca am pierdut in jur de 2000-3000 de cand m-am apucat si pana am renuntat. Culmea e ca ala ce a vrut sa parieze gg la toate meciurile din prima etapa a superligii m-o si minusat ca i-am spus sa nu parieze deloc laughing) Hai ca deviez, dar ca sa vezi ce oamenii de nimic exista.

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Majoritatea avem probleme psihice de aici ai dreptate happy
Eu îmi dau seama repede cine are probleme și cine nu chiar daca nu recunosc!

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Mindfulness):

Da, toti te uita cand esti falit. E bine ca ti-ai pus interdictie la pacanele, ca mai era riscul cat de cat sa joci pe viitor, asa nu mai ai cum. Alprozam de asta nu stiu de nu iau sau am luat, pare destul de cunoscut asa. E scump tare tratamentul lunar? La mine Astoretul e mai scump din ce iau, Mirzatenu e destul de ieftin. Dar nu platesc decat 8 lei pe 2 luni, reteta pe 2 luni.

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Îți dau eu in privat niste meciuri pe sâmbătă daca vrei ce sa pui happy
Pai mai aveam da daca nu jucam. Eu am pierdut sume enorme nu 2000 de lei, am fost tâmpit că am jucat! Acum m-am lăsat, m-am făcut băiat cuminte. Nu e greu sa te lași de ele, trebuie sa ai ambiție. De agorafobie e foarte greu sa scapi mai ales că nu ești susținut de nimeni.
Irinel da, și el și-a bătut joc, daca nu era tatăl lui era de mult îngropat, tatăl lui era șmecher și știa să facă bani el e prost.

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Tratamentul nu e așa de scumpi in jur de 130 de lei, și alprazolam ce e xanax costa vreo 7 sau 9 lei o cutie, o cutie mă ține 2 luni că sunt 30 de pastile și eu iau jumate!
Nu o să mai pot juca, am incercat sa joc la fotbal și m-au dat afara peste tot!

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Tu nu ești prost deloc chiar daca ai probleme! Sper sa îți găsești o iubită faina, ești un băiat bun happy

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Mindfulness):

Era un fel de Becali laughing Da i-a mancat toti banii Monica... batran si fara minte! Aia era o pocnitoare, nu femeie.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu e asa de scump, ma gandeam ca e mult mai scump. E mai scump Astoretul meu ca tot ce iei tu. Pai nu e doza mare de Xanax, actuala prietena a lui fratemeu lua o pastila intreaga zilnic. El zice ca nu mai ia, dar nu cred.

| Mindfulness explică (pentru UnchiulRamiz):

Minte happy nu poți să te lași de Xanax îți dă dependenta și fizică și psihică. Doar daca scapi de anxietate nu mai iei xanax, dar nimeni nu scapă de anxietate cu xanax happy

| shyde a răspuns (pentru Mindfulness):

Eu cred ca trebuie doar sa te adaptezi. Va dura, dar se va intampla.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Mindfulness):

Tie iti trebuie bani nu terapeuti cred eu. Aia iau banii si cam aia e. Tin minte ca ma simteam de cacao cand nu aveam eu banii mei... e nasol frate sa stii ca nu ai bani sau banii tai sa ii tina parinti, nu e cazul tau dar te simti frustrat rau cand nu ai bani deloc. Anxietatea eu zic ca nu e asa frava, cel putin eu nu o simt asa apasatoare, problema e ca nu poti sa iesi deloc din casa... de muncit nu mai punem problema, nu esti apt de munca clar.