| planor a întrebat:

M-am taiat putin cu toporul si am pus tuica ca sa dezinfecteze am bandajat rana cu un plasture cu rivanol si sa albit... ce inseamna asta? este de bine sau de rau?(scuzati categoria insa am nevoie urgent de un raspuns ca am auzit ca daca se infecteaza se poate agrava si aicea sunt ceke mai multe intrebari si va rog sa-mi raspundeti doar daca stiti si ica odata imi cer scuze pentru categorie?)multumesc TPU.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Auci...Tuica ma? Are alcool si mai rau face unei rani. Partea aceea alba e infectie. Mergi la medic sa-ti recomande un dezinfectant si cicatrizant bun. Ai grija ca nu e de joaca cu ranile deschise. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| PotatoMustDie a răspuns:

Nu e de la tuica, tuica contine alcool si alcoolul e dezinfectant.

| cristi_7795 a răspuns:

Nu trebuia sa pui tuica ca si dezinfectant, trebuia sa pui niste spirt ca sa nu se infecteze repede si pana atuncia cereai ajutor de la cineva deci ar trebui repede sa faci asta

| planor explică (pentru cristi_7795):

Cristi...spirtul=alcol pur si tuica contine alcol