| sjakxjsh a întrebat:

M-am trezit cu pleoapa ochiului drept umflata si de azi dimineata ma doare capul ingrozitor. Simt presiune si in zona ochilor si in zona fruntii si in spatele capului, mai ales in partea dreapta. Pe parcursul zilei ochiul mi s-a dezumflat, dar capul ma doare tare si am senzatie de voma. Acum cateva zile mi s-a spart un vas in ochiul drept si s-a inrosit in colt si a durat cam cateva zile sa dispara dar acum vad ca mi-au aparut niste linii rosii in ambii ochi. Am gasit pe google "papilledema" si cam asa arata liniile alea in ochii mei si zice ca e o cauza a tumorilor pe creier. De vazut vad bine da simt niste presiune pe ochi. Mi-e frica rau, e posibil sa am tumoare pe creier? Stau mult pe device uri dar nu cred ca are treaba. 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StudentLaMedicina a răspuns:

"Papilledema" este ceva ce se vede în retină. Nu îți poți vedea retina singură în oglindă. Oftalmologul se uită la retină prin pupilă cu un instrument care se numeşte oftalmoscop. În retină vede locul unde nervul optic se ataşează - se vede ca un cerc în partea nazală a retinei. Acolo este papila. NU îți vezi singură papila.

Ce ai tu este cel mai sigur hordeolum. Pune comprese cu apă caldă şi dacă nu te ajută mergi la doctor să îți dea nişte Ciprofloxacin.