| Lusy2000 a întrebat:

Ma doare burta si mi- e rau cum fac sa vomit? Am incercat cu doua degete pe gat si cu paiul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

Mai bine mananca o lamaie si stai ghemuit(faza cu ghemuitul este pentru a nu te mai durea burta).

| Guti14Haz a răspuns:

Daca te doare burta asta nu inseamna ca trebuie sa vomiti. Poti sa vomiti de 3 ori daca vrei, asta nu inseamna ca asta e cauza durerii tale, si nici ca te scapi de ea.
Asteapta pana iti trece. Daca aceasta durere tine mai mult, nu stiu, vreo cateva zile, recomandat ar fi vizita la un doctor.
Inca ceva, in cazul in care trebuie, sa nu te incapatanezi spunand ca nu vrei la doctor, e singurul care poate sa faca ceva.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu te mai forta sa vomiti. Ai incercat si nu ai reusit, evident nu este vorba de mancare. Iar in general, durerile de burta (nu cele de stomac) sunt cauzate de mancarea pe care ai mancat-o cu o zi inainte pe care nu o mai poti vomita. Plus de asta, in momentul in care te toti fortezi sa vomiti, dar nu poti, iti iriti stomacul mai rau si agravezi mai mult starea de durere.

Ia o pastila pentru durere daca ai in casa. Daca nu, stai linistita in pat pana iti trece si ai grija sa bei apa in cantitati mici.