| Sorina45677 a întrebat:

Ma doare capul am luat un paracetamol şi tot nu trece.Ce pot face în situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bea un pahar de apa in care presari putina sare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Paracetamolul e analgezic si antipiretic. Ajuta cu durerile de cap dar cel mai bun pentru migrene e antiinflamatorul, de ex ibuprofen

| ioana748 a răspuns:

La mine ibuprofenul nu are nici un efect.
Iau Panadol cu Aulin.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa mai iei un paracetamol peste doua ore. Si bea mai multe lichide. Daca nu iti trece nici a doua sau a treia zi, mergi la medic. Insa daca se inrautaeste mai rapid de atat, mergi la medic urgent.

| Cipi1212 a răspuns:

Să bei apă.

| sweetys a răspuns:

Te-ai hidratat corespunzator? Majoritatea durerilor de cap apar datorita faptului ca nu te hidratezi ( apa nu cafea, suc, energizant etc care deshidrateaza).

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să iei două Paracetamol că nu eşti un copil. Poți combina două Paracetamol cu un Nurofen.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Nu mai da sfaturi din astea. Esti sanatos la cap? Ar trebui sa-ti inchida cineva contul

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Furnicuta000):

1 g de Paracetamol împreună cu 400 mg de Ibuprofen nu fac rău nimănui. 500 mg de Paracetamol nu sunt suficiente pentru un adult.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Furnicuta000):

Poți să traduci cu google. Recomandările de la un spital din Copenhaga despre cum un pacient îşi poate alina durerile cu medicamente fără rețetă, iar combinația dintre Paracetamol şi Ibuprofen e numită în primul paragraf.

https://www.herlevhospital.dk/......21218.aspx

Îți recomand să te informezi mai mult înainte să te iei de necunoscuți pe internet.