| Ada477 a întrebat:

Mă doare foarte rău abdomenul în partea stângă cu picior cu tot. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu ti-as propune sa mergi la urgenta chiar acum! Nu vreau sa spun ce-i dar vreau sa te avertizez ca poate fi grav daca nu o iei rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic si iti va spune, dupa ce te consulta.

| sierra1 a răspuns:

Ai scăpat de durerile pe dreapta?
https://www.tpu.ro/......il-sa-imi/

ai scăpat de diabet?
https://www.tpu.ro/......ri-iar-in/

ai scăpat de dureri la buric?
https://www.tpu.ro/......ce-sa-fie/

ai scăpat de ceva din gât?
https://www.tpu.ro/......eva-acolo/

... nu de alta dar chiar ne ingrijorezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Are multe probleme...

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope, una singură!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Decat sa-si dea cu parerea oricine pe aici, mai bine instalezi aplicatia asta, ca tot iti poarta numele:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ada.app&gl=RO
Iti da o idee despre ce ai putea avea, si daca e grav sau nu. Raspunde cu rabdare la toate intrebarile.

| Lukasssz a răspuns:

Ipohondrie,cauta pe wikipedia.

| Werrich a răspuns:

Este ipohondria!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să mergi la Psihiatrie, nu la altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipohondrie. Vizitează un medic psihiatru, ca ai luat-o razna, și ne obosești și pe noi cu întrebările tale non sens. Suferi de sindrom gilbert și tu într-o întrebare relatai ca mănânci extrem de multe dulciuri. Pai nu îți meriți tu soarta? Și mai bei și cola în prostie, și câte și mai câte. Doctorul, sau tu nu ști ca nu ai voie sa consumi astfel de alimente? Nu vezi ca ai o alimentație defectuoasa, nu realizezi? E păcat de generația asta cât e de redusa mintal.

| AlinTanase a răspuns:

Poate apendicita, de obicei te doare in partea dreapta dar pe vremea mea acum 13 ani cand m-am operat ma ducea in partea stanga.Dat poti afla simplu si concret du-te la medic sau poate direct la urgente daca astepti raspunsuri stupide

| Salontanul a răspuns (pentru AlinTanase):

Apendicita nu doare! Doar apendicele.hee hee

| AlinTanase a răspuns (pentru Salontanul):

Scuza-ma pe mine, nu am facut doctoratul cu domnia voastra

| Salontanul a răspuns (pentru AlinTanase):

E! Puteai sa treci macar de clasa a VII-a. Vezi daca ai ramas corigent la Anatomie?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Salontanul):

Nu a zis nicaieri ca apendicita ar durea.

| AlinTanase a răspuns (pentru Salontanul):

Sa stii ca am ajuns foarte bine cu liceul agricol, ma intreb cate facultati are Salontanul si cat castiga cu ''doctorat''.

| Salontanul a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Poate apendicita, de obicei te doare in partea dreapta...". De aici eu inteleg ca nu apendicele doare ci apendicita!

| Salontanul a răspuns (pentru AlinTanase):

N-am doctorat, doar licenta, dar am iesit la pensie cu o pensie mai mare decat a majoritatii. Toata viata mi-a placut sa invat si, spre deosebire de voi (generatia de astazi), am intrat la facultate, la o concurenta de aproape 12 pe loc. Acum sunt la pensie imi pun intrebarea de ce unii nu stiu multe? Asta in pofida unei zicale din popor: omul cat traieste invata. Eu, de exemplu, la 60 de ani m-am apucat si am invatat Linux.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Licență în cadrul cărei ramuri medicinale? Dermatologie? Cardiologie? În domeniul bancar a-ți lucrat mai mult. Fata de noi sunteți CINEVA dar nu sunteți un caz ieșit din comun. Dumneavoastră ați avut părinți bine educați, care au știut sa va educe ( deși uneori nu se vede asta) de asta a-ți realizat ceva în viata, și nu v-ați îmbolnăvit de afecțiuni psihice cum e depresia din prezent care efectiv te face neom. Te distruge! Și gena o ai favorabila, pe timpul dumneavoastră se manca hrana mai sănătoasă, acum toate sunt otrăvite/pline de chimicale aproape, acestea afectează într-un mod sau altul sănătatea în general, implicit starea mentală
Pe TPU sunt foarte mulți copii, aveți răbdare, poate o sa va ia careva fata cândva, acel careva cred ca este userul doarbogdan.
O zi plăcută.

| AlinTanase a răspuns (pentru Salontanul):

Omagaga ce interesant, eu la 26 de ani am utilaje(agricole) de sute de mii de euro si o mare parte din productie ramane in romania.Am experienta in IT, cu un copil ce a avut initiativa am facut un joc pentru Pc si unulpentru telefon facut in intregime de noi 2 si am de gand cu baiatul acesta sa mai fac alte jocuri poate o sa ne infintam o firma cand v-a ajunge la 18 ani, am degand sa imi las pata nu sa fac licente ce nu vor mai ajuta dupa ce trecem in nefiinta.

| Salontanul a răspuns (pentru AlinTanase):

E! Pe internet ne putem lauda oricum Nu ne poate verifica nimeni.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca am licenta in medicina? Oricum, nu-ti trebuie licenta ca sa inveti anatomia de clasa a VII-a in care scrie ca apendicul este organ si boala este apendicita. Deci boala nu doare. Iar daca dai cuiva un sfat nu inseamna ca-i dai cu parul in cap. Doar ca voi, cei tineri, ati fost educati "printre randuri". De aia nu mai sunteti in stare sa acceptati un sfat si sariti la gatul celui ce vi-l da. De aia sunt atat de multe batai, crime, procese in tribunale. Pe vremea mea stateam alaturi de grupuri de batrani si ascultam ce vorbeau ei. Invatam din experienta lor si nu-i jigneam, nu saream la bataie chit ca poate eram mai puternici ca ei. Era respect si rusine. Printre voi cei tineri sunt foarte multi needucati. De asta si dezmatul din societatea de astazi.

| AlinTanase a răspuns (pentru Salontanul):

De unde sunteti?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Salontanul):

"A durea" e folosit si ca verb impersonal, neavand nevoie in mod explicit de un subiect care sa faca actiunea, precum "te doare in partea dreapta".

Asa ca, doar pe baza propozitiei aleia nu se poate trage concluzia ca el crede ca apendicita poate sa doara.

| Samedaniel33 a răspuns:

Este foarte simplu.
Te prezinti la medicul de familie si ceri trimitere pentru o radiografie.
Acolo trebuie sa se vada despre ce este vorba.
Organismul uman este foarte complex si cauzele pot fi multiple.
Si niciodata sa nu amani un consult medical. Multi ezita din lipsa de timp si pentru faptul ca medicii sunt tot timpul aglomerati. Dar trebuie sa pui sanatatea pe primul plan si sa faci tot posibilul sa-ti rezolvi problemele medicale.
Succes!