| ZeroO96 a întrebat:

Ma doare foarte rau stomacul! Ce pastile imi recomandati ca sa imi treaca? Nu ma pot duce la doctor ca-s in concediu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimGirl a răspuns:

Si ceaiurile sunt bune. Un ceai de musetel eventual + menta, galbenele, coada soricelului nu face rau.
Pastile poti lua calmogastrin (pentru aciditate mare) sau ranitidina (pentru calmarea durerii). Sper ca te-am ajutat. Fundita, te rog frumos?

12 răspunsuri:
| lightblueC a răspuns:

Incearca un pansament gastric, precum Maalox sau un anti-inflamator, ca Ibuprofen

| mgtow a răspuns:

Daca esti in concediu asa poti profita sa mergi la medic doar nu te va tine o zi intreaga acolo. Nu te lua dupa lume ca pot sa iti faca rau medicamentele daca nu consulti un specialist adica medic.

| AdeNoid a răspuns:

Eu am probleme cu stomacul de mica. Uite cee maibune pastile(pe care le iau si eu cand ma doare stomacul):Triferment, Colebil, Debridad.Sanatate si sper ca te-am ajutatwinking

| SMA a răspuns:

I'a un nurofen pentru durere.

| xJuliusx a răspuns:

Ai mancat rece (inghetata) sau ai baut lichide reci? Remediu: ceai de tei cald-ferbincior. Eu am patit-o. Ma durea de stateam ghem cu genunchii la gura. Am racit stomacul intr-o vara calduroasa cu apa si bere rece de la frigider. Daca nu este asta cauza la cea mai apropiata farmacie si ceri de la farmacist un calmant pentru. stomac. Daca cineva pe TPU iti zice numele unui medicament, tot trebuie sa te deplasezi la farmacie, asa ca intrebi acolo ce au mai bun pentru dureri de stomac. Insanatosire grabnica!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de mușețel, Omeran sau Omez.
Sănătate.
Pa, pa.

| Deutsa_7202 a răspuns:

Dicarbocalm - pentru arsuri si greturi
Carbune medicinal
Ranitidina
big grin

| mocutza79 a răspuns:

Daca durerea este in capul stomacului si nu e insotita de crampre, diaree, si persista si dupa mancare poti sa iei omez o capsula pe zi aprox 3-4 zile, daca durerea persista consulta iun medic.

| ZeroO96 explică:

Multumesc la toti!

| bobby_7474 a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la un medic,pentru ca si in concediu(cred ca nu esti prin vreo jungla)gasesti un medic. Poti sa ai orice grav,iar ca sa te tratezi dupa "ureche" e cam periculos, fugi la un spital si vei primii medicatia corespunzatoare, sanatate iti doresc

| emima a răspuns:

Eu luam dicarbocalm sunt niste pastilute care se tin sub limba sau ranitidina