| freya a întrebat:

Ma doare maseaua cu dintii de pe partea dreapta, gatul si urechea. Dati-mi un sfat ce sa fac pana ajung la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ketonalul e foarte bun in durerea descrisa de tine. Putin spirt pe vata introdus in ureche pe partea dureroasa, o crema antiinflamatoare gen fenilbutazona are efect daca iti masezi usor cu ea gatul si in general locul dureros, comprese caldute sau reci depinde la ce iti cedeaza durerea, evitarea curentului si neaparat mers la stomatolog asa cum si tu spui.Multa sanatate!

soothe
| soothe a răspuns:

Sa te grabesti. Problema nu este durerea ci infectia care este in spatele ei. La urgenta iti poate prescrie antibiotice.

| zorialbi a răspuns:

E posibil sa te fii tras curentul pe partea dreapta si in acest caz un antiinflamator te va ajuta. De exemplu: Ketonal, Tador, Diclofenac, Nurofen. Antiinflamatorul se ia neaparat dupa ce mananci si e indicat sa mananci mai putin sarat. Iar in ureche poti sa pui picaturi cu anestezic local si antiinflamator (de exemplu Otis-T de la TIS). Daca durerea persista sau daca esti si umflata putin in partea dreapta, neaparat sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana sa mergi la dentist, iti recomand sa mergi la un medic ORL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la farmacie

| freya explică:

Va multumesc tuturor pentru rasp, am mers la dentist sa ma simt fffbine. cei care aveti problema pe viitor mergeti la dentist imediat.