| anonimanonima a întrebat:

Ma doare-n gat si am nasul putin infundat. Va rog frumos spuneti-mi si mie ce pastile as putea sa iau, ca sa imi treaca mai repede? Pentru 12 ani. Multumesc, Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Pe langa alte recomandari, e bine ca la raceala sa dormi mai mult si sa faci pauza de la ce solicita intelectul, inclusiv de la calculator si TV. Miscarea (exercitiile fizice) ajuta la vindecarea mai rapida.

6 răspunsuri:
| Justmeandmysmile a răspuns:

Eu de obicei iau BioFlu,desi e pentru raceli mai rele, da eu tot iau trece repede, daca nu ia pentru gat Strepsils sau faringosept sau vreun sirop si paracetamol ceva.Intreaba farmacistul ca sigur te va ajuta nu te lua dupa cine stie cine de pe TPU ca un medicament nu reactioneaza la fel la toata lumea eu ti-am spus ce iau eu. Mergi cu mama la farmacie, sau tata sau singur da sa stie parintii ce iei tongue

| Ioana128373i a răspuns:

Pai bea ceai in fiecare seara(ceai cald). Ia pastila de paracetamol sau poti sa iei sirop nurofen. S-ar putea sa incepi sa tusesti de la raceala (daca te mai doare si gatul) asa ca ar fi bine sa ai mereu in casa un sirop de tuse, de exemplu mucosin. Nu uita sa bei in fiecare seara sau de mai multe ori pe zi o cana de ceai cald si cu zahar daca vrei. Nu alerga cat timp esti racita fiindca apoi te v-a durea mai rau gatul.

| Céline7 a răspuns:

Strepsils cu lamaie.Sau Fervex este bun pentru tratamentul simptomatic al racelilor!

| Andrutzikka a răspuns:

Poii, eu zic c`ar fi mai bine sa te duci la medicul tau de familie.Te duci doar la un control si`ti spune ce pastile sa iei.Medicul stie mai bine decat cei de pe TPUsmug

| yoandreiyoyo a răspuns:

Trachisept

| floryskumpyka1 a răspuns:

Bunahappy pai poti sa iei un trahisept si un paracetamol sinus insanatosire gravnica