| Smile_8528 a întrebat:

Ma doare splina de cateva zile.Nu ma doare mereu, dar destul de des. Ce anume poate provoca aceasta durere? E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul de familie.
http://www.sfatulmedicului.ro/......plinei_955
Pa, pa.

| bobby_7474 a răspuns:

Splina este organul care raspunde de sistemul nostru imunitar,cladeste sa zic asa globulele rosii inbatrinite sau degenerate Erythrocytele,din, splina este hemoglobina din singe transportata in ficat, este resposabila si de T-lymphocyte, are deci mari responsabilitati...este un organ destul de important in organism pentru ca te avertizeaza atunci cind imunitatea ti-e scazuta,insa se poate traii si fara,dar fiind f sensibil,deci daca ti-am redat unele din functiile splinei iti dai seama ca ceva nu functioneaza din tot ce ti-am povestit,mergi la medic,incearca sa nu depui efort in perioadele cind te doare,sa maninci sanatos,sa bei lichide suficiente, si sa iei tratamentul recomandat de medic, sanatate iti doresc

| yoachimy a răspuns:

De obicei, durerile de splina sunt ori de la efort, ori doar ai functia splinei mai scazuta. Teoretic nu este nimic grav, insa sunt cazuri cand splina necesita operatie, necesita sa fie scoasa din motive de sanatate. Iti sugerez sa dai o fuga la medic, ca nu strica... Decat sa dai peste alte belele. :*

| Ssshadow a răspuns:

Nu cred.
Si eu am probleme des cu asa ceva (durerile incep atunci cand fug mult)
Sfatul meu: Apeleaza la medicul de familie.

| Ssshadow a răspuns:

Stai intinsa pe partea care te doare vreo cateva minute si o sati treaca.Asa mi s-a intamplat si mie (nu ma mai puteam misca aproape de loc ) am stat intins si mi-a trecut.

| maryfanMJ97 a răspuns:

Eu zic sa te duci la un medic sa afli ce ai pentru ca daca stai asa poate sa fie ceva grav si sa se agraveze si asta nu este bine dar oricum eu zic sa te duci la medic pentru ca nu stii ce ai poate sa fie ceva care se trateaza cu medicamente dar totusi eu zic sa te duci ca sa fii mai sigura