| mariazet45 a întrebat:

Ma doare tare spatele, de vreo saptamana, parca as avea hernie de disc, dar ma doare mai mult noaptea, cand merg ma mai lasa, am fost la medic mi-a zis ca e o criza de lumbago si mi-a dat medicamente, nu m-a lasat durerea de loc parca radiaza si lateral nu chiar coloana, vi s-a mai intamplat? Ce credeti ca poate fi, nu ma lasa durerea decat cu nurofen sau vidane.,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Criza de lumbago acut poate dura pana la 3 saptamani cu tratament. Nu te astepta sa-ti treaca repede, fa tratamentul recomandat de medic si incet-incet, durerea se va ameliora.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Urmeaza tratamentul prescris dar foloseste si un gel(unguent) de la firma Krauter,"Puterea ursului"e un antiinflamator, se gaseste la Plafar, sau faci comanda pe internet(intri pe google, scrii Krauter, si urmezi pasii pentru comanda). Costa 25 roni+taxele postale.Multa sanatate.

| adinescu a răspuns:

Fa fizioterapie trece sigur si e si placut

| mihaiion2 a răspuns:

In primul rand pentru a exclude ceva mai grav gen hernie de disc trebuie sa faci macar o radiografie sa vedem starea vertebrelor - cu radiografia te sfatuiesc sa te duci si la un ortoped; nu te rezuma doar la medicul de familie. Durerea iradiaza lateral deoarece ai o contractura a muschilor paravertebrali... acestia te dor de fapt. Incearca sa te relaxezi cu un usor masaj si aplicarea de caldura locala. Ai grija cand dormi sa nu ai spatele gol - adica trebuie sa te feresti de frig; continua cateva zile cu antiinflamatorul recomandat si eventual un miorelaxant. Daca ai probleme cu stomacul este recomandat si un protector gastric -ranitidina, omeprazol sau nexium (medicamentele sunt puse in ordine crescatoare a pretului dar si a calitatii protectiei gastrice). In orice caz nu amana consultul unui specialist.