| Giuly_3112 a întrebat:

Ma doare urechea dreapta ce pot sa fac sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mergi la medic sau iti pui o compresa cu sare uscata incalzita (o pui intr-un ciorap flausat curat si o onfasori intr-un prosop). Alternativa este o jumatate de lingurita de ulei de masline cald. Dar mai bine mergi la medic - sa nu fie ceva la timpan.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

- Se stoarce suc din frunze de nuca si coada soricelului si se amesteca in cantitati egele. inainte de a pune picaturile in urechi, sucul se incalzeste intr-o lingura fierbinte sau intr-o sticluta tinuta in apa fierbinte.
- Un catel de usturoi curatat se introduce in ureche si se tine pana la aparitia unei usoare senzatii de usturime (arsura), dupa care usturoiul se scoate si se arunca. Se repeta procedura de 2 ori pe zi. Concomitent, zilnic trebuie mestecata coaja de lamaie.
- Se amesteca 50 ml de alcool dublu rafinat cu o fiola mica de novocaina (sau un alt antinevralgic), sucul dintr-o ceapa mijlocie si se pastreaza la frigider. La nevoie se foloseste inainte de culcare, cate o picatura incalzita, zilnic, timp de 3 - 4 zile.
- Se folosesc cate 3-5 picaturi de suc de hrean sau sfecla, incalzite.
- Se introduce in ureche un tampon inmuiat in suc de ceapa.
- 30 g de foi de dafin maruntite se amesteca cu 200 g de ulei, se macereaza timp de 6 zile, se stoarce si se pun cate 3 picaturi. in caz de zgomot in urechi, cu uleiul obtinut se frectioneaza tamplele.

| apshyxiation a răspuns:

Ulei fiert nu mult.DOARE dar isi face treaba

| cucalic a răspuns:

Eu folosesc otocalm si e foarte buncrying

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apă oxigenată și un control medical de specialitate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sustin, si pe mine ma doare de numai pot :-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din nuca pot sa fac ciine, paun. Si cum

| ByankaPityka a răspuns:

Si pe mine ma doare stanga. m-a durut prima oara si mi-am pus otocalm si mi-a trecut dar acum dupa 3 zile dupa ce am terminat tratamentul mas doare din nou dar mult mai rau si nu-si mai face efectul
nu stiu nici eu ce sa fac