| Ilincailinca55 a întrebat:

Mă doare urechea foarte tare și nu știu de la ce probabil a întrat apa pentru ca eu și soțul meu am fost ieri la piscină.Ce pot face? De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Picaturi pentru urechi de la farmacie. Otocalm sunt bune.
De asemenea ulei caldut fiert in prealabil si lasat sa se raceasca.
Se pun cateva picaturi in ureche cu o pipeta, seringa
Sanatate,

| Cipi1212 a răspuns:

Am înțeles că nu este bine să intre apa în urechi.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă nu auzi: Fă o baie caldă şi stai acolo mai mult timp, apoi ia o seringă obişnuită - poate fi de 20 ml dar şi mai mică merge, o umplii cu apă călduță şi clăteşti urechea cu ea de mai multe ori până iese ceară.

Dacă auzi: picături de Ciprofloxacin de 2x pe zi până trece durerea

| andreispeed250 a răspuns:

Cel mai bine ar fi un consult ORL. Poate fi o otita, otomicoza etc. avand in vedere ca ai fost la piscina deci ti a intrat apa in urechi.