| pompieruu a întrebat:

Ma duc la un medic stomatolog de vreo luna, imi lucreaza la un canin care a fost cariat. Mi-a scos nervul a incercat pana acum de doua ori o obturatie de canal cu un con dupa cate am inteles eu. In momentul de fata am acel con pe canal si am dureri groaznice de vreo 20 de ore dupa ce am plecat de la dentist. Asa s-a intamplat si cand mi-a pus primul con. ce este de facut?
(mentionez ca am facut radiografie la cerea dansei)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Schimba medicul si intr-adevar femeile rar sunt bune specialiste in stomatologie. Mie personal mi-a lucrat o doamna doctor la un canin si pana la urma a vrut sa-l socata, pe maxilarul de sus, trebuie sa spun ca nu a putut si a chemat pentru a doua zi un doctor, care sub indrumarea lui mi l-a scos cu chiu cu vai, pentru ca nu avea putere sa-l extraga, iar el o dirija ce trebuie sa faca.Am simtit la un moment dat ca imi pleaca cerul gurii cand l-a extras,(de ce?)habar nu avea sa-l scoata. Durerile de dinti si masele sunt cele mai groaznice si mare atentie, sa nu faci vreo complicatie ca se duce direct la cap.Mergi la un specialist la facultatea de stomatologie din Kogalniceanu langa Cismigiu.Mare grija cu dantura.Succes.

4 răspunsuri:
| adjectivul a răspuns:

Nu lucra la femei!laughing

| machupicchu a răspuns:

Du-te si la facultate(daca esti din Bucuresti)...si consulta si parerea altui medic. Eu asa as proceda.

| jonstar a răspuns:

Dintele poate sa aiba o radacina curba si nu se poate accesa toata lungimea lui, se poate sa fi facut o obturatie care a depasit apexul. fa o radiografie si daca se vede pe dinte conul care a depasit dintele, trebuie sa mergi urgent la stomatolog ca se poate tranforma in o reactie apicala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am aceeasi problema, eu am fost la dentist cu o masea si mi-a scos nervu dar mi-a pus pe canal un con si de cand mi la pus ma doare este cam aceeasi poveste. Sar putea sa-ti
scoata conu si sati puna un tratament pe canal din cate am inteles poatesati puna o pasta cu calciu... mie asa mi-a zis dar daca ai "plomba difinitiva"o sa fie rau pentru ca ai dat niste banii de geaba ca trebuie sa o dai jos si sa mai dai alti banii pentru alta plomba. Du-te la medichappy