| TwoSlicesPizza a întrebat:

Ma inteapa mana (destul de incet adica fac si flotari si nu am nimic) dar totusi am citit pe net ca ar putea fi grav... gen ceva la inima, eu totusi am avut ceva la inima (gaura aia, dar s-a inchis) si acum doctorul mi-a spus ca mai am ceva minor de la nastere ceva despre aer, plamani, respirat. Nu stiu ce era dar ma rog (chiar mi-a zis sa practic un sport si sa pun inima "in cui: adica e ok nu am nimic la inima).

Intrebarea mea este ceva legat de inima sau pur si simplu s-au inodat venele, sau ceva... adica mie mi se fac unghiile vineti la frig si mi-e sa nu fie chiar de la inima...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"doctorul mi-a spus ca mai am ceva minor de la nastere ceva despre aier, plamani, respirat"

dacă medicul a zis că ești ok, de ce ne-ai crede pe noi, bieți absolvenți de gimnaziu dacă am spune altceva. Sănătate!

| gongsterbeep a răspuns:

Eu am 2 operatii pe inima si am aceleasi simptome ca si tine. Da, e de la inima. Ar trebui sa faci o ecografie, si un ecg. Eventual sa te vada un cardiolog. Poate fi tahicardie.

| TwoSlicesPizza explică (pentru gongsterbeep):

Inima mea bate normal cu undeva la 1-2 batai /s

| gongsterbeep a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Poate fi si o hipertrofie ventriculara, s-au o regurgitatie mitrala care se tin sub control cu tratament. La ce medic ai fost?

| TwoSlicesPizza explică (pentru gongsterbeep):

Nu.
Ce riscuri am, si trebuie sa nu mai fac miscare?

| TwoSlicesPizza explică (pentru gongsterbeep):

Pai am fost la doi doctori :
Prima data mi-a zis ca e Regurgitare mitrala, si nu e grav.
Iar celalat a zis ca nu vede nimc, doar chestia aia de la nastere, si a analizat ceva.

| gongsterbeep a răspuns (pentru TwoSlicesPizza):

Regurgitarea mitrala poate evolua si produce efecte ireversibile asupra ventriculului stang. Trebuie sa iei tratament, si daca vrei sa faci sport in continuare, fa si niste teste de efort cand mergi la spital. Cei mai buni cardiologi pediatrii din tara sunt doua doctorite de la Maria curie. Ti le recomand cu drag!