| dulshe a întrebat:

Ma intrebam si eu... ce efecte negative are acest vaccin [de col uterin], avand in vedere, ca in spania, toate fetele din clasa la mine au facut acest vaccin, si eu la fel. Pana acum sa stiti ca nu am patit apsolut nimic, iar vaccinul l-am facut acum 4, 5 luni. Aici in romania, toate mamele au refuzat acest vaccin. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa refuze toate mamele ce auziti voi pe acolo, vaccinul pentru col uterin este pus la punct cu multi ani in urma, am muncit multi cercetatori la el este testat, stai linistita nu este nici o goanga, este bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dulshe, lipsa de informatie si indulgenta. ce sa iti spun, esti destul de mare ca sa faci diferenta intre bine si rau, intre lipsa de informatie si necesitatea unei vieti demne de trait.cred ca tu vaccinul l-ai facut in primavara nu? sa nu uiti sa faci si rapelul, adica a doua doza care se face la o distanta destul de mare.ai grija de tine si fii fata isteata.milioane de pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania mor zilnic 6 femei din cauza cancerului de col uterin, anunta Minsterul Sanatatii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa nu patesti absolut nimic, dintre milioanele de femei care au facut acest vaccin doar una a murit din cauza lui si doar cateva sute au avut reactii adverse minore (sindrom gripal, in general). Mult mai multi oameni mor din cauza vaccinului impotriva tuberculozei sau poliomielitei si totusi toti copiii sunt vaccinati impotriva acestor boli, fiindca altfel mult mai multi ar muri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Din simplul motiv că nu este informația destul de clară, beneficii și mai ales reacții adverse; și toate astea din pricina că niciun vaccin nu oferă protecție de 100% indiferent care ar fi sfera lui de aplicare medicală.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LEGI, apropos de "mai ales reactii adverse", in toata spania asta au avut reactii "adverse"doar doua fete.atat.si asta doar pentru ca sufereau de o fobie, cea la ace. nu au putut dovedi, la fetele la care au facut vaccin, ca reactia ar fi fost una adversa. dar si asa, la procentajul respectiv, doua cazuri sunt putine, mai ales ca fetele au plecat acasa la doua zile dupa reactia respectiva.in romania nici nu uapucat sa faca vaccinul ca si, hopa, au aparut reactiile.probabil ca la asta se refera Dulshe.