| sorinionut19292 a întrebat:

Ma mananca rau ochii si cand ii scarpin ma si ustura ( evit sa ii scarpin pentru a nu produce o infectie )stranut foarte des si imi curge si nasul, credeti ca e alergie? Sau poate am luat ceva din apa de la rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iHATEIDIOTS a răspuns:

Cumpara picaturi de ochi care are si antibiotic și ceva mai puternic de răceală in caz daca te simti mai rau cu timpul mergi la medic.Nu are cum sa stie lumea daca ai alergii sau astm daca nu stiu trecutul tau medical.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi conjunctivita, daca s-au inrosit si te mananca non stop.
Urgent la medic!
Atentie, daca este conjunctivita inseamna ca esti foarte contagioasa si tot ce atingi cu minile infectate de la ochi, potis a-ti infectezi si familia (prosoapele de fata comune samd).

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e atat de grava pe cat crezi conjuctivita ca o ciuma

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru Violleta2022):

Lumea sa evite marii dramatici ca voi online cu diagnostice de cacao

| VoidEternal a răspuns:

Da, par simptomele unei alergii.

| Cipi1212 a răspuns:

E alergie

| StudentLaMedicina a răspuns:

Este alergie. Problema nu este asta, dar că e posibil să fie însoțită de astm. Mergi să faci spirometrie şi să îți dea o schemă de tratament pentru alergii (picături de ochi, spray de nas, pastile antihistamine şi tratament pentru astm dacă e prezent)

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Prostii!

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Nu mai da diagnostic serios cand nici nu cunosti persoana

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Nu a spus nimic ca sa te faca sa crezi ca are astm

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Nu mai da diagnostic serios cand nu ai toate informatiile necesare

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Invata sa intelegi o situatie si sa dai sfaturi dupa cuvintele care le-a spus persoana

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Un doctor nu ajunge niciodata din prima secunda la un diagnostic! Termina scoala de asistente sau facultatea si dupa da sfaturi

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

In primul rand trebuie sa faca un test de alergii ca sa isi dea seama daca are la fel si cu astm! Dacă avea astm nu inota prin garla atata.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Poate fi din cauza ca ai inotat in apa rece care duce spre raceala. Daca apa e contaminata poate fi si o bacterie.

| Modzilian a răspuns:

Se poate orice. Dar mai degraba din alte surse decat apa de la rau. Mergi la oftalmolog numaidecat.