| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mihaela, sunt din Bucuresti. Am 34 ani sunt casatorita si am un baietel de 5 ani. Mi-au apar de 2 luni cosuri pe fata mai ales pe frunte si pe obraz spre ureche am citit de la voi despre cremele -zinerit -skinoren -si pastilele acnetol am tenul gras in zona t iar iar fata mixta. Ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Foloseste ceai de galbenele te speli pe fata si te dai cu crema tot de gabenele sau cu o crema neparfumata

| gabimaris a răspuns:

Concomitent cu tratamentul recomandat de dermatolog pentru piele, te rog sa-ti supraveghezi dieta in asa fel incat sa bei multe lichide (apa, ceai, lapte, sucuri naturale de fructe si/sau legume---nu bauturi acidulate si cu conservanti, nu alcool), evita condimentele, excesul de sare si de zahar sub orice forma si in orice combinatie, straduieste-te sa consumi fructe si legume in stare cruda, nu uita de lactate, in special iaurt si, nu in ultimul rand, misca-te mult in aer liber! Sanatate!

| DenissaDeea a răspuns:

Mai nou a aparut in farmacii o gama de creme naturiste curitative in potriva cosurilor''nu mai stiu exact denumirea''dar sunt foarte bune, le am folosit, iar despre cremele zinerit-skinoren nu as spune ca nu sunt bune, am auzit totusi ca ar fi bune. daca persista si nu ti-se vindeca cosurile mergi la un medic dermatolog si iti va recomanda ceva adecvat si poate stii exact cauza aparitiei cosurilor.

| sese a răspuns:

Consulta un dermatolog si un internist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa zicem ca zynerit ai putea lua cu sfaturile unei farmaciste dar pastile in nici-un caz. Cel mai bine este sa te duci la un dermatolog, cu trimitere de la medic de familie, deci consult gratuit.
Nu e de joaca cu medicamentele si cum am mai spus cel mai bine este sa te sfatuiasca medicul si iti va da tratamentul special pentru tine, pentru tipul tau de ten, poate te intreaba si de alte alergii, boli etc deci un tratament individual ca sa nu ai probeleme dupa si sa iti para rau.