| nicu64 a întrebat:

Ma simt slăbit, nu am deloc energie.Aseara m-a durut măseaua si am luat un dicoflenac si un parasinus, dar si niste coniac pentru ca am înțeles ca oprește durerea daca il tin la măsea.Sa fie din cauza acestei combinații?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai luat diclofenac de ce ai mai luat si coniac? Maseaua te doare fiindca este cariată trebuie plombată sau scoasa, mergi la dentist nu lua medicamente aiurea, parasinus este pentru raceală nu pentru măsea.

| andreib5210 a răspuns:

Probabil, în general nu e bine să combini alcoolul cu antibioticul dar cred că nu e o combinație bună nici cu medicamentele mai simple

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Singurul leac pentru durerile de dinti este DENTISTUL ofera-i o vizita altfel nu scapi de dureri

| alina2k18 a răspuns:

Ia ibuprofen sau aulin si fugi la medic.
Nu mai folosi alcool, cel mult amorteste zona, nu opreste nici o durere.

| Bizon95 a răspuns:

Alcoolul are urmatoarele efecte daca "il tii la masea"
daca e rece atenueaza unflatura FOARTE VAG SI FOARTE PUTIN
daca e destul de puternic amorteste gingia (pe vremuri puneam chiar alcool sanitar si apoi il scuipam)
NU are nici un efect asupra durerii (decat daca e umflat deja)

maseaua doare din cauza ca, caria a modificat interiorul maselii si a ajuns sa apese pe nerv care e in interiorul dintelui la radacina, IN NICI UN CAZ NU ARE CUM SA AJUNGA ALCOOL ACOLO!

DECI! in afara de, dentist, nu poti sa faci nimic, decat sa atenuezi durerea cu medicamente anti-durere care au sau nu efect (depinde nu numai de la om la om dar si de la caz la caz), dupa care o sa se umfle (caria ajunge la radacina si produce infectie) apoi dintele se distruge (un implant costa intre 800-3500eu) iar daca tot nu te duci la dentist... MORI... NO SHlT, infectia ajunge in sange si faci septicemie

MORALA: nu e mai bine sa te duci la dentist acum, cand doar doare si o plomba costa 50-80lei

| Andreeush a răspuns:

Du-te la dentist și scapi de griji.