| bogdanchicu a întrebat:

Ma taiai cu capacul de la compot, n-am idee cum dracu reusi, era ceva ascutit pe dop, o rană micuta, nu ceva wow, cat timp trebuie sa port plasture d-ala sa fie rana inchisa? Ca am inteles ca este risc de infectii daca nu, va cer voua ajutorul ca cred ca este un motiv banal sa merg la medic pentru asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sugi degetul ranit (sau lingi rana) si scuipi.
Saliva dezinfecteaza excelent si grabeste vindecarea.
(eu asa procedez daca rana este mai mica de cca. 2cm).

| bogdanchicu explică (pentru Bula):

Neironic? Chiar ajuta asta?

| Bula a răspuns (pentru bogdanchicu):

Evident!
Toate animalele isi ling ranile.
Uite-te la cainii.

| MarianWLF a răspuns:

Spala-te pe maini, e de ajuns, daca nu stai cu mainile in mizerie sau noroi nu faci nici o infectie.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai speli imediat cu apa si sapun, apoi pui plasturele si-l tii 1-2 ore, dupa care desfaci si lasi sa se usuce rana iar pana a doua zi, este deja lipita pielea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un motiv prea banal.

| dullcat a răspuns:

Nu e asa de greu de imaginat, multe obiecte din bucatarie au design/finisaj nepotrivit.Ieri citisem cum cineva se plangea de marginea tigaii din inox, la fel, pentru ca este taioasa.Rana se va inchide mai repede daca te sustragi de la treburile casnice precum spalatul vaselor etc. si te limitezi doar la spalatul pe maini. Daca nu ai animale de companie poti alege sa nu porti plasture acasa, eventual il pui doar cand iesi, la locul de munca sau in alte medii nu chiar curate.Considerand intrebarile anterioare, voi presupune ca acasa la tine e safe, fara risc de infectii. laughing

| bogdanchicu explică (pentru dullcat):

Tss, am un catelus bichon fralaughing)
Dar cred ca e safelaughing
Nu poarta saracu microbi prea periculosi, cred?

| dullcat a răspuns (pentru bogdanchicu):

Asta doar tu stii.laughing Daca nu ai grija de animale, care trebuie sa vada si un medic veterinar din cand in cand, contrar mentalitatii din tara noastra, acestea pot purta microbi chiar foarte periculosi.

| Furnicuta000 a răspuns:

E risc dar nu cred ca te duci acum la matei bals la spital ca sa zici ca esti expus la infectii. Il ii si tu o zi maxim 2 apoi il dai jos pentru ca taietura se vindeca mult mai repede daca sta expusa la aer. Tu ai grija doar sa te speli pe maini cat si cand trebuie

| bogdanchicu explică (pentru Furnicuta000):

Aaa, deci plasturele nu grabeste vindecarea?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru bogdanchicu):

Nu plasturele e ca sa tina staza sa se opreasca samgerarea (care oricum se opreste dupa 5-10 min) si ca sa te protejeze de praf sau mizerie in caz ca lucrezi in mediu murdar si ca sa nu te doara. Eu cand ma tai imi pun plasture doar pentru ca nu vreau sa mai simt durerea laughing

| bogdanchicu explică (pentru Furnicuta000):

Aa, deci sa inteleg ca dupa o ora doua deja rana nu mai e deschisa?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru bogdanchicu):

Este deschisa dar se opreste sangerarea si atunci incepe procesul de regenerare care poate dura cateva zile sau chiar 2 saptamani daca taietura e foarte adanca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu.
Cureți rana cu apa oxigenata.
Pui betadina.
Aplici o cremă cu antibiotic și hidrocortizon tip fucicort.
Pui plasture tip textil care respira, e mai scump dar trebuie lăsat trei zile și rana e închisă.

| User712830 a răspuns:

Nu ai nevoie de bandaj. Pielea se vindeca usor fara el.Ba chiar bandajul va sufoca pielea si va cadea si va trebui sa astepti sa se faca un an la loc.DECI NU PUNE BANDAJ! Am incercat si eu sa fac asta, iar acum pielea mea este foarte foarte uscata. Sper ca te-am ajutat si sa stii pe viitor.Si daca nu stii eu sunt un medic specialist din Craiova si sunt binedispus sa te ajut oricand.Pa! O zi minunata!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru User712830):

Nu cred ca am vazut astazi un raspuns mai cringe decat asta laughing

| bogdanchicu explică (pentru User712830):

Aa, deci sa inteleg ca dupa o ora doua deja rana este inchisa?