| Patricia445555 a întrebat:

Mai am câteva luni și nasc doctorul a recomandat cezariana eu vreau sa nasc natural sunt în 8 luni gravidă ce se poate întâmpla dacă nasc natural dacă doctoru a recomandat cezariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu nasti la mai mult de 9 luni?
Esti in luna a 8 a dar mai ai cateva luni.
Intreaba medicul, de ce ti-a recomandat cezariana, nu pe noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta trebuie intrebat numai medicul care ti-a recomandat cezariana, fiind el stie ce boli ai tu, ce probleme de sanatate ai si doar el stie de ce ti-a recomandat cezariana in loc de nasterea naturala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si care e motivul pentru care a recomand asta? Nu era logic pe el sa il intreb si nu pe un forum unde media de varstya e 14 ani?

| Madaxo97 a răspuns:

Cum adică mai ai câteva luni și naști dacă ești în 8 luni? laughing mai ai foarte puțin, poți naște în câteva zile nu câteva luni. Dacă doctorul a recomandat cezariana fă cezariana, naști natural pe riscul tău. Poate ai anumite contraindicații pentru care ți-a fost recomandata nașterea prin cezariană, asta tu ar trebui să știi, că tu ai fost la control nu noi, tu știi ce probleme ai de nu poți naște natural.

| Yurisa a răspuns:

"mai am câteva luni și nasc"
"sunt în 8 luni"
> vreau să fac ce vreau eu indiferent de riscurile la care mă supun atât pe mine cât și pe copil
> întreb pe TPU în loc să întreb doctorul
Data viitoare îți recomand un prezervativ

| Cipi1212 a răspuns:

E mai bună cezariana.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Cezariana ori e obligatorie ori nu. Nu există să recomanzi cezariana că nu este un film polițist.

Sunt anumite condiții în care pur şi simplu nu poți naşte natural: de exemplu placenta previa.

Dacă nu ai nicio condiție care să îți interzică să naşti natural, o poți face.

| Cavaler001 a răspuns:

Dacă ți.a recomandat cezariana asculta.l. Nu incerca sa fii mai deșteaptă ca el. Are el motivele lui fundamentate pentru care ți a recomandat cezariana.
Daca vrei mai poți consulta și alt dr. deși e cam târziu poate sa.l schimbi.

| Wolf1988 a răspuns:

Se recomanda cezariana ca sa castige si el un ban cinstit sau aproape.

| Concurs2025 a răspuns:

Se pot intampla multe, dar important este sa ramai pozitiva. Eu as asculta medicul, el stie cel mai bine cum sta fatul in pantec. De ex. daca fatul este intors cu fundul ai nevoie de multa rabdare. Daca fatul a luat proportii, iar tu esti miniona... nici nu vreau sa-mi imaginez. Trebuie sa ai incredere si in doctori.