| AvalohAlyn a întrebat:

Mai au vreo șansă la bine Depresivii și anxioșii parcă"incurabili așa că mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Eu te intreb un lucru simplu, incearca sa-ti imaginezi: Ce ii trebuie unui corp sa ajunga din A in B? Dupa ce raspunzi la intrebare, da-ti seama de faptul ca tu esti in A si trebuie sa ajungi in B. Ce-ti trebuie, deci, pentru asta? Miscare. Ca sa ajungi la B, intai trebuie sa parasesti efectiv A. Dupa ce ai parasit A, incepi sa te misti, sa inoti usor, usor catre B. Ce efect creeaza miscarea? Distanta. Diferenta dintre A si B este efortul si miscarea continua pe care le-ai depus pentru a te indeparta de A. Distanta - evolutia ta. Astfel, ce se observa? O distanta parcursa. O schimbare regasita in viata ta. Cum? Prin faptul ca te-ai detasat pur si simplu dintr-un loc static A si ai reusit sa faci pasi catre B. Cine trebuie sa puna mecansmul asta in miscare? Tu. Identifica toate caracteristicile "locului A" in care te afli si pe care vrei sa-l parasesti, identifica caracteristicile pozitive ale locului B spre care vrei sa te indrepti si incepe miscarea, fara ezitare. Lasa totul in spate, scapa de toate aspectele care nu iti convin la tine si imbunatateste ceva marunt la viata ta zilnic, pentru a fi mai aproape de B. Intreaba-te la inceputul fiecarei zile: ce pot sa fac astazi ca sa ma simt mai bine, ca sa duc o viata mai buna azi, ca sa am un trai mai bun maine? Start with small stepts, it's-a fantastic journey ahead. Nu ne nastem si traim cu aceeasi stare de spirit si atitudine pe tot restul vietii. Astea ti le schimbi in mod activ fiind constient. Nu cum sunt lucrurile din fata noastra conteaza, ci atitudinea noastra fata de ele. Move on. Avand depresie, gandurile din minte sunt haotice, poate ca iti trebuie mai multa ordine in minte, mai mult calm. Odata ce devii mai calm mental, mai temperat, atunci iti pui si obiectivele din viata in ordine. Mai multa ordine si responsabilitate te vor aduce iar pe carosabil.
https://www.youtube.com/watch?v=rnaASd6Vm58
https://www.youtube.com/watch?v=wLvd_ZbX1w0
https://www.youtube.com/watch?v=Jgilxbcowrk

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Oricine poate invinge asa ceva cu ajutorul timpului sau a vointei.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da!
Doar că trebuie să ai încredere în tine și să ști că poți!
Succes!

| Foame a răspuns:

Da poti,cu totii trecem prin asta la un moment dat in viata,cu totii primim o "cărămidă" in cap de la viata,legea lui Murphy ne încearcă pe toți.Dar ca raspuns simplu sa te ajut sa treci peste:consider ca ai nevoie de un scop,un vis,un motiv de a trai nu sa mergi ca rața prin apa in viață. Cauta sa evoluezi in fiecare zi pentru ca daca nu evoluezi nu iti poti indeplini visul si daca nu iti poti indeplini visul nu poti fi fericit si daca nu poti fi fericit ce altceva mai este acolo? Incepe cu lucuri mici de exemplu faci o lista cu mici schimbari:vreau sa pune ceva masa musculara sa arat mai bine, sa zici sti ceva cred ca ar trebui sa citesc cartea aia ca sa ma simt mai competent, mai încrezător etc. Antidotul pentru nefericire este PROGRESUL pentru ca oricat de mult ai avea(bani, femei, case etc) nu va fi indeajuns NICIODATĂ.