| Ynnh a întrebat:

Mai întâi de toate, pun întrebarea: Ce pot face dacă mi-a lipsit menstruaţia timp de trei luni?
Ştiu care este cauza, şi anume, slăbitul extrem de rapid. Acum vreau să mă mai îngraş puţin, cu câteva kg, dar în mod sănătos (mănânc fructe, legume, fără prăjeli, cât mai natural) şi fac mişcare zilnic, fără să mă obosesc prea tare, ca să nu mai slăbesc.
Şi NU, nu poate fi vorba de o sarcină, pentru că sunt încă minoră şi în viaţa mea n-am participat într-un act sexual.
Deci, ce tratamente naturiste pot încerca, pentru a-mi reveni menstruaţia? Am înţeles că tinctura de mărar e un bun adjuvant în amenoree şi plănuiesc să-l achiziţionez împreună cu Dong Quai (Angelica chinezească). Însă nu ştiu cât trebuie să ţin tratamentul, dacă trebuie să fac pauze în decursul tratamentului etc.
Voi, cele care aţi încercat aşa ceva, aţi avut vreun rezultat? Vă rog din suflet, sunt foarte speriată că nu voi mai avea menstruaţie, şi sunt mult prea tânără pentru asta! Dacă mai aveţi şi alte sfaturi, cunoaşteţi alte produse (nu medicamente, vă rog, ci ceaiuri, tincturi ş. a.) pe care aş putea să le iau... v-aş fi profund recunoscătoare.
Vă mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Incearca si ceai,, traista ciobanului,, il gasesti la plafar sigur, totusi consulta si un medic pentru ca la tine e vorba si ca ai slabit fara a face nimic

| Silvya18 a răspuns:

Vitamina E capsule gelatinoase sunt sigura ca o sa te ajute..eu tot slabisem mult in putin timp si dupa o saptamana cu vitamina E mi-a revenit menstra chiar daca nu a fost 2-3 luni

| muceacitalinda a răspuns:

Buna! stai linistita, eu nu am avut de 2 luni si o saptamana, ne vine neregulat, dar te poti duce la doctor sa iti dea un tratament bun, iar chiar dupa cateva zile iti va veni. de ingrassat chiar tu ti-ai scris lista cu ingredientele de slabit. paste fericit! funda daca consideri ca merit

| Ynnh explică:

Nu m-aţi înţeles. Făceam zilnic efort fizic, chiar în mod draconic, eram extenuată şi totuşi nu renunţam, şi abia dacă mâncam ceva. Acum mi-am schimbat stilul de viaţă şi mănânc sănătos; dacă mănânc fructe şi legume nu înseamnă că slăbesc, căci acum mănânc destul de mult. Şi nu vă imaginaţi că nu mănânc şi alte lucruri, cum ar fi carnea.

| manuel19901005 a răspuns: