| Floreenofficial a întrebat:

Maine ar trebui sa fac o radiografie pentru coloana sa vad daca e stramba dar mi-e frica pentru ca e prima data si mi-e frica sa nu ma radieze prea tare sau sa ma arda pe spate Doamne fereste.Care e procedura in cazul radiografiilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aleeeee15 a răspuns:

Cum sa te arda? Nu se poate asa ceva. Stai linistita. Alti oameni trebuie sa faca asta lunar si nu patesc nimic. Nici macar nu simti nimic. Trebuie sa te pui in fata unui ecran si sa stai in picioare. Asta e tot.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu trebuie să faci radiografii aiurea, dar radiografiile rare, făcute când trebuie, nu sunt periculoase.

| onasis1961 a răspuns:

E nasol! Vezi ce a păţit Marie Curie!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Marie_Curie

| onasis1961 a răspuns:

Stai liniştită! A fost o glumă! Nu se întâmplă absolut nimic! Multă sănătate!

| unknownn a răspuns:

Se vede ca n-ai facut niciodata vreo radiografielaughing, n-o sa simti nimiclaughing

| pnker a răspuns:

Cantitatea de radiatie in cazul radiografiilor este foarte mica si din moment ce zici ca e prima oara cand faci una, nu are cum sa fie nociva. Toata treaba dureaza cateva secunde. E ca si cum un aparat iti face o poza in timp ce tu stai pe o masa doar ca in loc de o poza face o radiografie. Nu ai de ce sa iti faci griji.

| Mudy2001 a răspuns:

Stai calma