| RalucaIoana4 a întrebat:

Maine ma duc la un majorat si eu iau Sumetrolim (antibiotic pentru gat). Este adevarat faptul ca daca bei cand iei antibiotice faci spume la gura sau mai stiu eu ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Dacă bei alcool când iei antibiotice poți face o frumoasă intoxicație pe lângă faptul că antibioticele nu-și mai fac efectul.
Acum, care vor fi reacțiile la intoxicație depinde de la organism la organism.

| Samariteanul a răspuns:

Nu se poate intampla asa ceva...insa tot iti va cauza probleme alcoolul cand iei medicamente.In timpul asta incearca sa renunti si tu la el, daca nu vrei sa ajungi la spital.

| NuSuntAlTau a răspuns:

Trebuie sa le iei, dar sa nu bei alcool.

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns:

Nu ar fi o problema daca nu ai consuma cantitati mari.
Citez din prospectul medicamentului:
"În cazul în care răspunsul la întrebările de mai jos este afirmativ trebuie să informaţi medicul:
-consumaţi băuturi alcoolice în cantitate mare
-aveţi probleme ale sistemului imunitar (SIDA)
-sunteţi hemodializat
-suferiţi de porfirie
-aţi suferit un transplant recent şi sunteţi sub tratament imunosupresiv
Puteţi urma un tratament cu Sumetrolim chiar dacă sunteţi în situaţiile menţionate dar cu precauţie şi sub supraveghere medicală."