| dulc3'maria a întrebat:

Maine ma duc sa imi fac vaccinul antigripal, pana acum mi-a fost frica sa il fac deoarece am auzit ca nu e bun si alte chestii...insa dupa ce am vazut ca din nou mor oameni m-am gandit bine si il fac. Ce o sa am dupa ce il fac? Ceva dureri? Cine stie daca si le-a facut mersilove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

E alegerea ta, dar nu trebuie sa crezi tot ce vezi la televizor. Se pare ca Toni Tecuceanu a murit de pneumonie netratata (iar pneumonia este o infectie bacteriana, nu virala), nu de gripa porcina, dar ei s-au folosit de asta pentru a continua sa manipuleze lumea. Plus ca acest vaccin contine tiomersal cu mercur in cantitate neprecizata. Iar azi mi-a povestit cineva ca stie 5 persoane care s-au imbolnavit de gripa porcina, nu-si facusera vaccinul inainte, s-au tratat si acum sunt bine sanatoase. Deci eu zic sa te gandesti mai bine. Si sa nu mergi pe principiul ca tot ce se spune la TV este adevarat. Tot azi am auzit de la o colega de la farmacie ca unii medici vor sa atraga atentia pacientilor cu privire la vaccin dar au fost amenintati ca nu vor mai fi lasati sa-si practice meseria. Toata problema porneste de la faptul ca acest vaccin va aduce profit foarte mare companiilor care l-au produs si trebuie vandut. P. S. Un vaccin de calitate nu se produce in cateva luni, ci in ani de cercetare...Multa sanatate si numai bine!

http://proortodoxia.wordpress.com/2009/10/31/vaccinul-ucigas-ah1n1-video/
http://nuvaccinurilor.blogspot.com/......efuza.html

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu l-am facut acum vreo 3 saptamani. In timpul injectarii si vreo 10 minute dupa aceea am avut o durere in brat, pana la cot. Apoi, cam la 6 ore de la injectare am afcut un puseu subfebril (37, 2, timp de doua ore). In noaptea de dupa injectare am avut o mica jena in bratul respectiv, iar in dimineata urmatoare cand m-am trezit ma durea muschii umerilor si bratelor (dar carasem multe plase in ziua anterioara), dureri care au disparut pana pe la ora 10. 00. Atat si nimic mai mult. Ulterior i-am vaccinat pe sotul meu, cumnatul si soacra mea. Toti au acuzat doar dureri minore in brat.

| AvalohAlyn a răspuns:

Reactiile adverse pot aparea dar sunt nesemnificative cum ar fi o mica febra, o mica durere in locul vaccinului, greata, durere de cap dar trece repede.La majoritatea nu apar aceste reactii adverse.Nu-ti face griji, vaccinul nu e periculos, acelea sunt zvonuri si teorii stupide ale conspiratiei.Sanatate.

| zorialbi a răspuns:

@AlanTigergerid:Conspiratia exista in cadrul industriei farmaceutice, care ca orice industrie cauta profitul. Daca n-as fi lucrat in domeniu poate n-as fi crezut, dar asa ma conving tot mai mult de lucrul asta. Casele de asigurari nu au bani sa deconteze retetele compensate si gratuite si sa plateasca farmaciile, dar ca sa distribuie "gratuit" un vaccin pentru "binele" populatiei imediat se gasesc bani (din banii nostri, bineinteles).

| Razvan a răspuns:

Si eu m-am hotarat sa ma duc sa il fac.Normal nu ar trebui sa fie reactii adverse decat ceva dureri locale insa nu ma simt in masura sa imi dau cu parerea.Cu siguranta doamna Brigadela de poate ajutabig grin

| bombo a răspuns:

Eu mi-am facut vaccinul si nu am patit nimic. Dupa ce iti face te pisca 5minute un pic si atat. L-am facut de o luna si nu am nimicwinking

| Sadiss a răspuns:

Eu nu l-am facut. am auzit ca ingrasahee hee

| FLORY_8811 a răspuns:

Si eu l-am facuthappy m-a durut bratu vreo 2 zile dar nu rau...in tot acest timp eu am fost molesita, obosita, slabire a muschilor...pana acum nu am racit happy am stat langa persoane racite si nu am racithappy