| anonim_4396 a întrebat:

Mama a cazut pe scari azi. S-a rostogolit de la jumatea scarilor pana jos si dupa a aterizat pe crestetul capului si imediat a luat-o durerea de cap, ameteala, nu mai vedea bine si i s-a umflat si capul. Ma ingrijorez pentru ea, acum se simte bine dar a fost atat de ciudat, eram socata si m-am speriat pentru ca atunci cand a ajuns jos a stat pe jos o secunda-doua. Acum e bine dar tot mi-e frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stai linistita.
Probleme sunt doar daca are probleme de echilibru, de vedere, de vorbire sau auz, sau alte simturi.
Daca mai are simptome neobisnuite repetate si dese, doar atunci trebuie mers la consultatii neurologice.
Daca nu sunt astfel de simptome, atunci nu a patitnimic in afara de sperietura.

Si eu am cazut de mai multe ori, m-am lovit si la cap (s-a si spart, a trebuit cusut), dar mai traiesc. happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bula):

In armata un ofiter de tancuri le explica soldatilor tr: Daca o sa cazi de pe tanc ori mori, ori ramai nebun.
Acelasi ofiter, la ora de practica la imbarcare ca desant pe tanc: Ce ti-e frica soldat sa te urci pe tanc? Ti-e frica sa nu cazi? Eu am cazut de pe tanc si n-am murit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este OBLIGATORIU un consult medical dupa cun descrii tu lovitura la cap.

| sierra1 a răspuns:

"Mama a cazut pe scari azi... Acum e bine dar tot mi-e frica"

și tăticu nu ia măsuri, asta zici tu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Loviturile la cap sunt periculoase. Pot aparea hematomi care pot duce ulterior la comotie cerebrala. Imi povestea un medic de urgenta ca intr-un accident de masina un cetatean a cazut pe sosea, dar nu a vrut sa mearga la medic, spunand ca se simte bine. Dupa doua saptamani cetateanul a murit: a facut comotie cerebrala in urma unui cheag de sange aparut ca urmare a accidentului. Iar soferul a fost condamnat pentru omor din culpa.

| JulyDreams a răspuns:

Mama ta stie mai bine cum se simte. Mai bine ar merge la un medic, ca s-a lovit la cap.
Si eu am vazut oameni cazand pe scari live. E putin infricosator... Era una saraca a cazut pe scarile de la metrou. A luat atata viteza ca s-a dus taras pe burta vreo 2 metri cand a ajuns jos. A ramas asa o vreme pana si-a dat seama ce s-a intamplat cu ea. Noroc ca nu a fost nimeni in fata ei, ca il zbura ca la popice... i-au facut partie ca sa zic asa.
De atunci merg doar cu mana pe balustrada straight face