| Mihutt a întrebat:

Mama a suferit o operatie de fribrom. A reusit, dar ce alimentatie are voie? Adica ce are voie sa manance si ce nu, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa o operatie de fibrom uterin nu are interdictii alimentare. In primele zile va manca usor, intai supa strecurata, zeama de compot, ceai, apoi supa cu legume pasate, piure de legume, apoi gratar de pui, etc si cam dupa 10 zile poate reveni la alimentatia anterioara operatiei

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi de tipul intervenţiei...
Oricum, în general, NU este necesar un anumit tip de regim alimentar.

Se preferă ( mai mult ) o alimentaţie care să prevină reapariţia fibromului.

Vezi diverse detalii/informaţii la linkul :
http://www.petitchef.ro/retete/fibrom-uterin-fid-247649

http://www.ele.ro/......riene-4855

http://ro.scribd.com/doc/56335414/Elimina-Fibromul-Uterin

Toate cele bune.

| Rypzor1997 a răspuns:

Astea nu sunt intrebari puse pe un sit unde majoritatea utilizatorilor sunt copii de 12 ani. Cel mai bine e sa te duci la un medic si el iti spune ce trebuie si ce nu. happy

| caracoperchelita a răspuns:

Nu prea stiu ce trebuie dar stiu ca:legume si fructe mai mult! si sa nu faca efort si sa se relaxeze!