| mario99vv a întrebat:

Mama are alzhaimer?

Salut TPU, vrea sau sa va intreb o chestie si va rog sa nu ma luati la misto sau ceva, s-ar putea sa fie doar o sperietura de a mea dar am o intrebare. Mama mea s-ar putea sa aiba alzhaimer?

Ca sa intelegi de ce cred chestia asta, mama mea are 50 de ani si in ultima saptamana s-au intamplat 2 chestii ciudate.

Prima, mama a fost la inmormantare si cand a venit acasa, ce-i drept destul de tarziu si era obosita, a venit si mi-a povestit ceva.

Peste cateva zile. m-a intrebat daca mi-a povestit chestia aia. I-am zis ca da, si a inceput sa rada ca cica isi aduce aminte.

Iar astazi, cand eram in camera eu cu ea si cu tata, i-a spus un lucru tatalui, si nu stiu daca si mie, dar cred, si dupa peste cateva ore m-a intrebat daca mi-a zis chestia aia.

S-ar putea sa fie doar asa o coincidenta? I-am zis ca are alzhaimer si a inceput sa rada, si na acum noi suntem in doliu ca a murit cineva din neam si a zis "stai linistit, nu am alzhaimer, imi amintesc ca acum 30 de ani a venit ala nu-s ce".

Adica in afara ca a uitat daca mi-a zis 2 chestii, nu e nimic suspect. Am intrebat-o cum se simte si a zis ca fac misto de ea.

S-ar putea sa ma ingrijorez degeaba? Si ca fiecare om sa mai aiba faze d-astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

E pe baza oboselii. Tu ai zis ca a fost la o înmormântare. E un stres psihic.
Ii trebuie doar putina odihna, nu e Alzheimer.

| mi25 a răspuns:

Nu, nu cred ca are. Si mie mi se intampla sa intreb daca i-am spus sau nu. Asta mai ales cand vorbesc despre acea problema cu mai multe persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Iar astazi, cand eram in camera eu cu ea si cu tata, i-a spus un lucru tatalui, si nu stiu daca si mie, dar cred, si dupa peste cateva ore m-a intrebat daca mi-a zis chestia aia."
"Și nu știu dacă și mie " și tu pari sa ai Alzheimer happy
Nu este, poate o fi de la stres, oboseala etc.
Problema asta o au și cei cu funcția cognitivă afectată nu neapărat Alzheimer, și de la stres major se poate întâmpla, sau unele traume psihice

| BabaOarba a răspuns:

Astea nu sunt semne de boala. Oricine poate uita o coversatie. Cand cineva uita unde sta, pleaca undeva si nu mai stie unde a plecat, nu mai recunoaste o persoana... astea sunt chestii care sa te puna pe ganduri. Amanuntele ce nu sunt neaparat importante pot fi uitate usor.