| martacap a întrebat:

Mama are varice si vreau sa stiu daca le voi mosteni? Ce tratamente de prevenire exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Da se mostenesc, am caz in familia mea, bunicul meu avea si in patru copiii a mostenit doar mama, iar eu mai am o sora si deocamdata nu stim care din noi va mostenii. Cred ca eu, se ved oricum dupa ce nasti sau dupa 30 de ani. Eu evit sa mai port tocuri, alerg mult, merg pe jos, si incerc sa-mi mentin o greutate a corpului normala.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai mostenit predispozitia de a face varice, adica colagen de proasta calitate. Preventiv, ai putea sa nu porti tocuri, sa faci mult exercitiu fizic (gen alergari) ca sa-ti dezvolti musculatura picioarelor. De asemenea trebuie sa eviti obezitatea, fumatul si consumul frecvent de alcool.

| nicky a răspuns:

Depinde, si mama mea are varice si le mosteneste fratele meu eu in schimb am niste venisoare. Cred ca in proportie de 25 la suta se mosteneste. Nu stiu daca e un tratament de prevenire dar evita sa stai prea mult in picioare si sa umbli prea mult cu tocuri