| AdrianCXD a întrebat:

Mama mea a curatat ceva cu un dezinfectant foarte concentrat si o picatura i-a atins ochiul. Am insistat sa se duca de urgenta la spital, dar nu ma asculta, crezand ca acolo nu o va baga nimeni in seama pentru ca este un accident aparent banal. Acum simte o intepatura in acel ochi.
Accidentul acesta este un caz destul de grav pentru a solicita ajutorul UPU?
De asemenea, vreau parerea a cat mai multe persoane. Nu ma asculta pe mine, doar poate asculta sfaturile mai multor persoane. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

De ce nu și-a pus picături în ochi? Trebuia să își pună picături cu ser fiziologic sau chiar picături de ochi cu gentamicină pentru a curăța ochiul de acea soluție.

| SunnyDay88 a răspuns:

Upu nu prea. poate merge dar ar dura o vesnicie ca sa o bage in seama. sa se duca maine dimineara la un oftalmolog.

| BogdanLuca a răspuns:

Trebuia sa fi mers deja la UPU... te va baga in seama pentru ca este un caz care necesita tratament rapid
Uita-te pe cutia dezinfectantului, acolo scrie ce este de facut!
Daca zice sa te preziti la medic prezentati-va numai-decat.

| g???? a răspuns:

Sa se duca de urgenta la un oftalmolog, nu e de joaca cu ochii :*

| Marzipany a răspuns:

Chiar ar trebui sa se duca la oftalmolog.Cu asa ceva nu e de glumit! Si-ar putea pierde vederea in acel ochi daca nu va actiona.

| AdrianCXD explică:

Am uitat sa adaug, s-a spalat pe ochi cu apa imediat dupa ce a avut loc acest incident, dar nu cred ca a ajutat prea mult.