| annisy a întrebat:

Mama mea a facut o operatie de prolaps genital gr 2, la Bucuresti la dl dr Tutunaru, laparascopic, totul a mers bine, operatia a decurs fara probleme, insa acu vreo saptamana au inceput sa coboare din nou, am uitat sa mentionez faptul ca ia pus o plasa de sustinere a muschilor, organelor ...as vrea o parere ( nici eu nu stiu ce ) m-am informat cat d ecat pe tema subiectului, insa acum nu stiu ce sa cred, asa o sa ii ramana mereu lasate in jos si in timp plasa aia o afecteaza cu ceva, dr care a operat-o a exclus varianta scoaterii organelor deoarece mama are 40 ani si are inca menstruatie ...si nu stiu ce si cum va fi pe viitor. daca a avut cineva o problema asemanatoare va rog daca ma puteti ajuta cu niste informatii in plus in privinta recuperarii si daca pot exista probleme de aceea plasa.VA multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e in regula sa coboare din nou organele, mama ta trebuie sa mearga inapoi la medicul care a operat-o, pentru control.

| Zenithf a răspuns:

Nu trebuie sa tina si ceva regim, sa faca gimnastica? Trebuie actionat la origine, indeparteaza cauza si atunci dispare si efectul. Din ceea ce scrii mi-am facut o parere (preconceputa). Adica ca mama ta este sedentara si supraponderala. Recomandarea mea este sa mearga pe jos, in ritm sustinut, cel putin 30 min/zi, sa aiba grija cu greutatea, sa scada cel putin 1/4 din greutatea pe care o are peste limita normala, si sa faca exercitii pentru intarirea muschilor pelvini.

| lora_9285 a răspuns:

Mama ta sa ingrasat cumva dupa interventie? Daca da, posibila cauza a coborari se datoreaza acestui factor Sfatul meu este sa ia legatura din nou cu medicul care a facut interventia pentru a afla detalii.