| alexnokia10 a întrebat:

Mama mea a fost operata de strabism si nu poate sa isi miste ochiul in partea stanga. A fost operata acu 3 zile. Este normal sa se intample asa? p. s: doctorii din Romania sunt niste hoti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Iadhira a răspuns:

Bună. Şi eu am fost operată de strabism, operaşia constă în legarea ochiului cu probleme cu cateva aţe care se vor topi pentru a-l îndrepta. Eu îmi pot mişca ochiul, probabil pentru ca am o vârstă fragedă, mama poate îşi poate reveni sau nu, pentru că cu cât o faci mai târziu cu atât e mai grav. Şi am văzut si cazuri de felul ăsta. Nu are de ce s-o afecteze. Mai bine întreabă medicul care a operat-o.

| andrei2001mbuc a răspuns:

Salut! In primul rand, este normal sa nu si-l poata mișca in urma operației. Daca nici intr-o saptamana nu se remediază situatia, atunci intr-adevar poti incepe sa iti pui semne de intrebare, ti-o spun ca medic, ce-i drept, nu de specialitate dar totusi absolvent al unei facultăți de medicina in care inveti toate specialitățile. Cat despre propozitia "doctorii din Romania sunt niste hoți", nu pot nega, sunt... foarte multi care nu-si respecta jurământul depus, dar in acelasi timp si persoane care isi fac datoria cum trebuie din toate punctele de vedere, asa ca nu trebuie sa generalizam chiar totul. Multa sănătate!