| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a tocat ardei iute ca sa bage la borcan si o ustura mainile ingrozitor.
Cunoasteti vreun remediu ca sa nu o mai usture?
Funda+vot folositor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Usturimea nu merge nici cu crema de galbenele, nici cu una de hidrocortizon, nici cu oximed, nici cu spirt, otet, apa, sapun. Sa ceara de la farmacie Betaderm cu betametazona -unguent--- dupa ce aplica unguentul usturimea se va amplifica mult dar dupa 2-3 minute ea dispare complet. Asa scapa de usturime care, altfel, ar putea dura ore si ore!

4 răspunsuri:
| iulikka a răspuns:

Sa se dea pe maini cu crema de galbenelehappy

| papusikatha a răspuns:

Crema de galbenele.

| XK a răspuns:

Sa se mai spele si ea pe maini laughing)

| LoveYouR a răspuns:

1.Sa se spele foarte bine cu apa si sapun. 2. Apoi sa se umezeasca cu spirt. 3. Apoi sa se dea cu o crema de maini(de galbenele sau catina) fundita?