| MyNameIsNotImportant a întrebat:

Mama mea are 41 de ani si are 2 ganglioni aproape de subrat.inseamna ca are cancer? nu vrea sa mearga la doctor pentru ca are o problema si nu poate fi operata la sani deci daca a avea cancer la san n-ar avea doctorii ce sa. i faca straight face Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mama ta TREBUIE să meargă cel puțin la medicul de familie pentru un control medical de rutină și apoi rămâne de văzut ce este de făcut.
Nimeni nu poate confirma un cancer dacă nu sunt făcute investigații medicale specifice: markeri tumorali, CT, ecografie, etc.
Atenție, se poate interveni în timp rapid pentru o viață cât mai sănătoasă. Nu competența medicului este împiedicată a face ceva la o adică, ci medicina care nu este capabilă să vindece această maladie!
Sănătate.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil nu are cancer, dar tot ar trebui sa mearga la medic. Nu stiu ce problema are, dar chiar si daca are un transplant, exista metode pentru a putea fi operata la nevoie

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistit, ca daca ar avea o tumora, ar putea fi operata prin alt cadran, nu prin cel superior unde are acea malformatie.

| s4a a răspuns:

Nu e cazul sa te gandesti la ce e mai rau. Inflamarea ganglionilor limfatici insoteste de cele mai multe ori o infectie bacteriana sau virala sau o inflamatie a unui tesut apropiat. Dupa o simpla palpare, un medic isi poate da seama daca e vorba despre ceva banal sau e nevoie de alte investigatii.

| MyNameIsNotImportant explică:

@Brigaela nu stiu cum sa-ti explic.are deasupra sanilor inca 2 .semne.niste chestii ca sfarcurile.si multi doctori au spus ca sunt prea multi nervi acolo si nu poate fi operata.adica poate fi operata dar sansele de supravietuire sunt de 1%.si asta au spus medicii din Germania nu din Romania deci... straight face

@Laura eu am intrebat doar daca nu vrea sa mearga la doctor nu am ce face e mare e vaccinata face ce vrea dar eu imi fac griji pentru ea. Se vede ca esti o copila fara minte daca ai avea si tu un caz similar ai intreba pe oricine crede-mawinking

| MyNameIsNotImportant explică:

@laura stiu ca nu am cum s.o ajut dar am vrut sa stiu macar daca este posibil sa aiba cancer.la doctor a fost mai demult pentru semne nu pentru asta.

| MyNameIsNotImportant explică:

@Brigaela sper sad multumesc pentru incurajare oricum.

ps : sunt fata happy

| Laura a răspuns:

Să nu se ducă la doctor, lasă-ne pe noi să ghicim în cafea ce are.

| Laura a răspuns:

Ai dreptate, n-am un caz similar, am unul cu mult mai nașpa. Dar oricum, dacă nu vrea să se ducă la doctor cum de și-au dat cu părerea doctorii din Germania? Dacă nu se duce la doctor de unde știe că are cancer? Dacă nu se duce cum vrei să afli ce are/dacă poate fi tratat? Punând o întrebare pe internet, crezi că o ajuți cumva? Bine că tot eu n-am minte.

| cherrybomb a răspuns:

Ganglionii nu poate fi neaparat cancer...
matusa mea a avut 3 ganglioni la gat si a fost la institutul parhon si s-a operat daca nu se opera putea sa moara in aceeasi stare poate fi si mama ta scuze ca iti spun, cel mai bine este sa isi faca un contol