| anonim_4396 a întrebat:

Mama prietenei mele cele mai bune are probleme psihice. Prietena mea e adoptata si ii e frica ca sa nu aiba si ea probleme mintale. Prietena mea ( Alina ) are vise frumoase, are ganduri pozitive ( dar are si din alea rele si nu stie cum sa scape de ele ), cateodata e cam nebuna laughing ( adica mai amuzanta... ), cateodata nu ii e somn, nu pune telefonul in frigider, nu aude voci ciudate, nu are iluzii. Eu cred ca nu are. Dar cand va creste? Este foarte ingrijorata, si eu la fel!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Acest lucru depinde numai de ea. Îşi va decide singură soarta pe care va dori să o aibă, fie cea de om normal, fie cea de om anormal cufundat în lumea nebuniilor.
Autocontrolul porneşte de la sine adică de la creier.
Dacă ea îşi va impune să fie normală atunci aşa va fi. Trebuie numai să vrea.
Pa-pa.

8 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Fii fara grija, si ea sa fie fara grija. Doar faptul ca mama ei are aceste probleme nu inseamna nimic. Cu siguranta va fi sanatoasa!

| Abbii a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Multumesc. :* Ti-as fi dat un vot... dar sunt junior... :-l

| Awesoman a răspuns:

Cand formulezi o intrebare de genul asta ai grija ca oamenii sa inteleaga!

| Abbii a răspuns (pentru Awesoman):

Cum adica? Ce nu intelegi? Te rog frumos sa-mi spui!

| mariuster a răspuns:

Daca mama ei are probleme psihice si fiica ei este adoptata cum ar putea sa mosteneasca aceasta problema? E o problema simpla daca o analizezi din alt punct de vedere. In legatura cu visele urate, toata lumea are vise urate, de cele mai multe ori cauzate de stres ( scoala, servici, probleme finaciare etc. ). Asta nu e un motiv de ingrijorare. Chiar nu ai de ce sa iti faci griji.

| Abbii a răspuns (pentru mariuster):

Vreau sa zic ca, mama ei NATURALA are probleme.

| mariuster a răspuns (pentru Abbii):

De obicei probleme psihice nu se transmit, dar si daca ar fi mostenit acea boala, poate trece peste ea cu ajutorul prietenilor. ( de multe ori, persoanele care au probleme de genul acesta cad prada disperarii deoarece nu au un sprijin sufletesc din partea prietenilor sau a familiei )