| Făgăraş a întrebat:

Masturbarea duce la cancer de prostata? am citit si eu undeva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Sarea, zahărul, grăsimile, sucurile, alcoolul, medicamentele, ouăle, uleiul, etc. dăunează grav sănătății, să explic mai bine, EXCESUL DE sare, zahăr, etc. dăunează grav sănătății, orice în exces dăunează sănătății, chiar și excesul de somn, dar dacă nu consumi deloc aceste alimente sau nu dormi deloc, atunci apar alte probleme, deci este bine să fii echilibrat(nici prea mult, dar nici prea puțin), la fel dăunează și masturbarea excesivă și în exces.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu duce la nici un cancer. Este o mare prostie. Masturbarea, fara abuz, e normala in adolescenta si nu prezinta riscuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

De ce supenti toti ca este normala...nu este. Multi sunt suparati si le vine sa se arunce de la etaj pentru ceea ce fac si voi spuneti ca este normal. Din cauza masturbarii ajungi in iad?!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti medicii si psihologii sunt de acord ca este normala si ca toti adolescentii fara probleme psihice o practica la un moment dat. faptul ca exista o persoana care are probleme psihice si ajunge la aberatii de genul "ma arunc de la etaj pentru asta" nu este un argument. Am intalnit persoane care s-au aruncat de la etaj fiindca afara era innorat si ei nu puteau tolera asta.
E adevarat ca in Biserica Ortodoxa masturbarea este un pacat. Nu unul major cum este de exemplu minciuna, asa ca nu ajungi in iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Buna! Stiu ce zic doctorii si psihologii am vorbit cu astfel de persoane. Am citit in biblie unde m-a sfatuit un prieten si acolo scrie ca e unul din cele mai mari pacate ca cei care savarsesc asta nu vor bineface de imparati Lui Dumnezeu. straight face Nu stiu pe cine sau ce sa mai cred sunt destul de speriata...

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa aduni toate informatiile si sa gandesti cu mintea ta, nu sa crezi o idee a altcuiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu sunt in stare sa cred in mine, dar in ceea ce fac si spun. Deoarece cred in acel Dumnezeu...am sa cred Biblia, chiar daca am niste indoieli

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu esti in stare sa crezi in tine, dicuta cu un psiholog. Nu e deloc normal sa nu poti gandi cu mintea ta, asta te face sclav.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu nu am spus ca nu pot gandi singura si nu reiese asa ceva din ceea ce am spus. Pot gandi singura nu sunt handicapata. Faptul ca nu am incredere in mine nu inseamna ca nu pot gandi si singura.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am sugerat ca nu ai putea gandi din cauza unui handicap, ci ca nu poti lua decizii pe baza propriei tale gandiri, ceea ce este foarte grav.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Bine...nu stiu ceea ce intelegei dvs. sau tu nu stiu ca sa va spun datorita pozei. Pot lua decizii singura, pot gandi singura sunt o persoana normala, nu sunt nebuna si nici psihopata. Eu am spus doar ca nu cred in ceea ce fac pentru ca sunt descurajaat mereu. Sunt pesimista si de aceea nu stiu ce ar trebui sa cred pentru ca am fost dezamagita de multe ori.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca esti nebuna sau psihopata si nu am sugerat nici o clipa asta. Cred numai ca nu ai dorinta si informatia necesare pentru a fi puternica si ca in loc sa lupti in fiecare clipa preferi sa te lasi luata de val, sa pleci capul si sa te supui. Ceea ce este rau. Niciodata nu crede ceva pur si simplu. iformeaza-te pana te simti perfect informata, pana ai auzit macar 3 pareri diferite si le-ai documentat pe fiecare din minim 3 surse diferite. Apoi gandeste-te foarte intens la ceea ce ai aflat, trece fiecare informatie prin filtrul gandirii si experientei tale si formeaza-ti propria opinie. Altfel esti manipulabila si multi vor folosi asta ca sa-si bata joc de tine si ar fi tare pacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Da pai cam asa se intmpla.

Nu are rost sa mai lungim povestea degeaba. Careva a pierdut firul conversatiei si s-a ratacit pe undeva findca va contraziceti cu ceea ce ati spus mai devreme.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu ma contrazic, spun exact acelasi lucru cu alte cuvinte, fiindca am observat ca ai inteles gresit si nu vreau sa te simti jignita, ci incurajata sa-ti iei inima in dinti si sa decizi pentru tine.

| mgtow a răspuns:

Nu e adevarat.

| Minnie a răspuns:

Da. De asemenea, poate sa-ti creasca o ureche pe nas si inca un ochi pe ceafa si intr-o zi de joi, pe la pranz, o pasare iti va "colora
hainele cu o culoare si model natural. De unde ai auzit prostia asta?

| Minks a răspuns:

Nu, masturbarea, teoretic e sanatoasa pentru prostata si testicule, dar numai sa nu exagerezi.

| shtephan a răspuns:

Ai fost informat gresit.
Because:
Multe dintre rezultatele cercetarilor arata ca masturbarea poate reduce riscul de cancer, in special in cazul barbatilor. Este foarte important ca ei sa ejaculeze si sa nu-si retina materialul seminal in prostata. Barbatii care ejaculeaza de cinci ori pe saptamana au cu o treime mai putine sanse sa dezvolte cancer de prostata.

| bangau91 a răspuns:

E o informatie gresita happy masturbarea ajuta si la circulatia sangelui in corp, doar sa no faci in excces ca la o anumita varsta ai putea sa ramai fara vlaga laughing

| Intuneric a răspuns:

Nu. Prostata este un organ care are si sensibilitati doar daca acest organ este mai sensibil se poate imbolnavii.

| Axintoaie_Cosmin_1992 a răspuns:

Mah Iwh3r32h3lp,cum poti sa spui pacat mare? ai citit Biblia nu? toate pacatele sunt pacate! nu mari, nici mici.Mai informeaza-te

| XxMarian2006xX a răspuns:

....se pare ca deja ai cancer, xD