| pumpkinky a întrebat:

Matusa mea in varsta de 51 ani a fost operata de fibrom uterin, nu stiu in ce stadiu era, dar stiu ca e fff anemica si era la risc operatia. Exista repaus dupa o astfel de operatie de un an de zile? Eu am auzit de maxim 3 luni!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

3 luni rapaus de la operatie, 1 an in cazuri mai grave.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fibromul uterin nu se stadializeaza, nu are stadiu. Faptul ca era anemica se datoreaza sangerarilor, se va reface.
Nu stiu ce intelegi prin repaos. NU va sta la pat decat cateva zile, dar de acum inainte nu va mai avea voie sa faca munci grele, sa ridice greutati, sa stea mult in picioare. Are totusi o operatie majora, trebuie protejata tot restul vietii