| SaveTheNature a întrebat:

Medical vorbind. De ce sunt unii oameni mai "frigurosi" ca altii?
Si cunosc oameni mai plinuti ca mine care sunt frigurosi.
Pur si simplu nu mai pot de frig. chiar daca nu e foarte frig, eu tot mor de frig.
Dau funda pentru un raspuns -medical -corect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Un raspuns corect medical, ar trebui sa aiba undeva la 3-4 sute de pagini, asa ca o sa ma rezum sa iti dau un raspuns foarte pe scurt.
A fi friguros implica 2 optiuni: omul nu poate sa isi regleze temperatura incat sa se adapteze mediului ambiant sau suporta mai rau senzatia de frig.
1) Corpul uman are capacitatea de a isi regla temperatura. In momentul in care mecanismele care fac posibil acest lucru sunt deficiente, se produce o incapacitate de a adapta temperatura corpului la cerintele mediului. De obicei acesti oameni au probleme cu tiroida si hipotalamusul.
2) Receptorii pentru temperatura sunt adaptabili, din cauza asta cand intri intr-o cada cu apa fierbinte, la inceput ti se pare super fierbinte ca dupa cateva secunde sa te obisnuiesti cu ea. Acelasi principiu se aplica si aici, in momentul in care esti obisnuit sa dai caldura la maxim la tine acasa, corpul tau o sa considere acea temperatura ca fiind temperatura normala, si orice temperatura mai mica o sa iti fie raportata prin senzatia de frig.

Contrar credintei populare, circulatia sangelui proasta nu modifica adaptarea la frig a organismului. Daca circulatia e "proasta" va duce la racirea extremitatilor: urechi, maini (palma) si picioare (planta). Si asta va duce la senzatie de frig la nivelul urechilor, mainilor si picioarelor, fara a creea senzatia de frig globala si fara a produce "dardaitul".

4 răspunsuri:
| NicolasG a răspuns:

Pe langa ce s-a spus deja, mai intervine si factorul ereditar, cu siguranta

| AleAle96 a răspuns:

Au circulatia sangelui proasta.

| AleAle96 a răspuns (pentru AleAle96):

Asta ar fi unul dintre raspunsuri. Spun asta pentru ca si eu sunt friguroasa. Insa imediat ce ma misc putin(imi pun sangele in miscare) ma incalzesc.

| 83MaryuS a răspuns:

Lipsa de miscare, sedentarism, circularie proasta a sangelui happy mai pe scur un sport sau miscare zilnica, si scapi de problema