| MissCupcake_7313 a întrebat:

Medicamentul ospexin este bun pentru raceala si gripa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru gripa nu, e chiar contraindicat. Este bun pentru infectiile bacteriene ale cailor respiratorii.

mlm
| mlm a răspuns:

Sunt mai multe medicamente acum pentru raceala si gripa,mergi la farmacie si ti se va recomanda acolo ce este mai bun. Mierea de albine si lamaia,propolis, humex, ospen sunt mai multe.

| Corina a răspuns:

Ospexin este un antibiotic oral cu spectru larg, apartinand grupului de cefalosporine semisintetice. Este indicat in infectii usoare pana la semigrave provocate de germeni sensibili la cefalosporina; infectii ale tractului respirator cu streptococi si pneumococi. Daca nu ti-a fost recomandat de medic, nu este bine sa iei acest medicament. De obicei, gripa si raceala nu se trateaza cu antibiotic decat in anumite cazuri (febra mare, pneumonii, etc) si numai daca medicul recomanda in urma consultatiei pacientului.

| さいゆき a răspuns:

Nu este un medicament pentru raceala si gripa, este un antibiotic.
Pentru raceala care este produsa de virusi nu se dau antibiotice.