| dorian a întrebat:

Merg la sala de doi ani si ma doar acum burta in stanga. La sala ma fortez la antrenament, este posibil sa fie din aceasta cauza sau e apendicita, splina pancreas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simon a răspuns:

Apendicele este in dreapta deci exclude varianta asta. Consulta un doctor cel mai bine, nu sunt in masura sa-ti spun ce ai pentru ca nu stiu, dar daca te doare rau du-te la doctor prietene (si la sala incearca sa nu te fortezi mai mult decat poti), Bafta!

4 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

In mod normal splina doare in stanga si asta cam la oboseala, la efort dar cel mai bine e sa consulti un medic internist ca sa stii sigur ce ai. Oricum daca te doare ar fi bine sa faci o pauza pana ce sti exact ce ai. Sanatate

| devine a răspuns:

Depinde daca te doare sus sau jos. daca e sus e posibils a fie de la splina, daca e mai jos, e bine sa nu excluzi si posibilitatea unei hernii (ruptura)... poate ti s-a rupt un muschi, sau intins etc. Apendicele doare in dreapta nu in stanga si pancreasul de obicei doare "in banda", de la stanga l; a dreapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca durerea este exact sub coaste, e foarte probabil sa fie o durere de splina din cauza efortului; apendicita da o durere acuta insuportabila si de obicei situata in partea de jos a abdomenului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo Andreea raspunsul tau a fost corect, numai ca pancreasul doare ''in bara cu iradiere in spate''.