| VladPetcu a întrebat:

Merg ma plimb normal si deodata totul mi se intruneca privirea mi se infund urechile, nu imi mai pot tine echilibru si imi este destul de rau. Mentionez ca am 13 ani si probleme cardiace si nu fumez/beau/droghez, dar beau energizante.
Cina ma ajuta Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MojooJoj0 a răspuns:

Iti dau eu o explicatie (dupa mine) logica : nu ti se oxigeneaza creierul, adica nu iti ajuge sangele pana acolo(cum ai spus si tu ca ai probleme cardiace )posibil sa nu iti circule sangele bine. Daca mananc multe grasimi incearca sa le raresti pentru grasimea se depune pe vasele de sange si face circulatia anevoioasa de aici si problemele tale.Ia suna-ti 2-3 prieteni (daca ai) si dati o fuga la strand/piscina/mare ce ai tu acolo si inoata putin, fa miscare.Fa dusuri mai reci putin pentru ca apa rece pune sangele in miscare.

| VladPetcu explică (pentru MojooJoj0):

Ok am sa merg la mare si am sa fac dusuri reci. Sper sa mearga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladPetcu):

Trebuie sa mearga cu dusuri cu kg!

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| urgentr a răspuns:

Du-te la doctor.PAi daca ai probleme cardiace....nu mai depune efort fizic mult, adica sa te plimbi e bine dar sa nu mai alergi asa mult etc.Astea ti se intampla vara, adica cand te plimbi prin soare la caldura....ca s-ar putea si caldura sa fie devina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite am primit mesajul si nu pot sa iti raspund findca sunt junior dar iti suspenda contul findca ceri funda!

| VladPetcu explică (pentru anonim_4396):

Aia o pun orientativ nu cer.
Daca ma poti ajuta sa-mi raspunzi la intrebare daca nu te rog nu face spam aici ca astept un raspuns serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei ce pot sa zic trebuie sa te duci neaparat la un doctor. Este destul de grav, nu-i de gluma. SImti ca respiri greu?

| VladPetcu explică (pentru anonim_4396):

Mi se opreste respiratia timp de 5-10 secunde si asta se intampla de 3-4 ori pe zi si simptomele de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladPetcu):

Pei du-te urgent la un doctor. Asculta dar ai cumva naoptea cosmaruri ca nu poti sa respiri si te gandesti ce frumos ar fi daca ai fi treaz?

| VladPetcu explică (pentru anonim_4396):

NU am cosmaruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladPetcu):

A ok. Este posibil sai ai un soc cardiac. Nu iti este urat cand nu poti sa respiri?

| VladPetcu explică:

Uite aici sunt 4 raspunsuri castigatoare eu dau funda celui care cred ca m-a ajutat cel mai mult si la restul vot ok?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladPetcu):

Pei tu nu mia-i dat vot!sad

| VladPetcu explică (pentru anonim_4396):

Ba da la toate intrebarilewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladPetcu):

La intrebari sau la raspunsuri?

| SasukeCS2 a răspuns:

Nu, nu mai bea energizante. De ce? Foarete simplu energizantele iti cresc bataile inimii. Bei energizante inainte de a face ceva sport: football, sala de fitness ca sa iti consumi energia pe care ti-o da. Daca nu faci asa ceva si bei energizante... am auzit de la cineva ca o persoana care bea energizante si nu depunea efort fizic a murit. Nu sunt bune pentru cei cu probleme cardiace chiar daca faci sport. Funda?

| VladPetcu explică (pentru SasukeCS2):

Hmmm... merg pe mana ta dar simt ca nu ma pot misca daca nu beau unul pe saptamana.
Mai as avea o intrebare.
Asta ar putea fi si din cauza ca pe parcursul clasei a 7-a am facut sportul si am depus efort fizic si pentru ca merg la sala?

| SasukeCS2 a răspuns (pentru VladPetcu):

Ce sala? De sport?

| VladPetcu explică (pentru SasukeCS2):

Sala de exercitii tragi de fiare si etc.

| SasukeCS2 a răspuns (pentru VladPetcu):

Pentru cei cu probleme cardiace nu este bun sportul, sala... Cel mai bine e sa mergi la medic si sa ii spui cum sta treaba. Si nu mai lua energizante pentru ca in primul rand pe sticluta/doza scrie ca nu sunt recomandate pentru copiii sub 18 ani in al 2-lea nu sunt bune pentru cei cu probleme cardiace.

| dryft3r a răspuns:

Prietene...Ii posibil si de la energizante/mai precis de la problemele tale cardiace dar iti recomand sa nu mai bei atatea energizante si sa mananci cat mai des fructe si legume OK? ok!

| VladPetcu explică (pentru dryft3r):

Energizante beau pentru ca ma simt obosit si maxim unul pe saptamana, fructe mananc multe. Altceva ar putea fii?

| dryft3r a răspuns:

Chiar imi pare rau frate du-te la DOCTOR!