| romtelecom69 a întrebat:

Mi-a iesit o buba, o umflatura deasupra anusului are forma unei masline, cine ma poate ajuta cu un sfat un unguent ceva, la medic mi-e jena sa ma duc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil este un furuncul. Specialistii recomanda pacientilor o serie de masuri ce, corect aplicate, pot sa amelioreze simptomatologia locala si pot favoriza procesul de vindecare: http://www.i-medic.ro/boli/furuncul

| romtelecom69 explică (pentru doctoressa):

Nu cred ca este furunc

| AnnielaIoana a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de hemoroizi.Acestia apar la nivelul anusului si sunt durerosi.Ca tratament se administeaza ungventele si supozitoarele.Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie sa vezi exact ce este.Este vorba de sanatatea ta.Am sa-ti trimit un link informativ http://www.sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532

| romtelecom69 explică (pentru AnnielaIoana):

Sunt mai bine,, mi-a trecut fara sa fac nimica