| user5493 a întrebat:

Mi-a intrat aseara ceva in ochi dupa ce m-am scarpinat cu un prosop. Apoi am dat cu apa rece la ochi. M-am scarpinat iar. E posibil sa iasa singur de acolo, ce e, chiar daca e un rest de pleoapa? Sau trebuie oftalmolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa clipesti mult, cu ochiul-problema aplecat in jos, eventual si pleoapele indepartate usor cu degetele.
De regula, micile corpuri straine se-ndeparteaza astfel in cateva minute.
Daca senzatia nu-ti trece astfel nici dupa 1-2 ore, atunci mergi la oftalmolog, e posibila si o imflamatie.

2 răspunsuri:
| user5493 explică:

Mi-a trecut..nu era grav

| Jumbei_Mihai_Catalin_1990 a răspuns:

Ar fii mai bine să mergi la oftalmolog că să fii sigur. Mama a avut exact la fel şi a fost la ofta şi ia scos mizeria